Category: Ekoskola

9.februāris ir Silto džemperu diena!

9.februāris ir Silto džemperu diena! Balvu Valsts ģimnāzija kopīgi, bet reizē attālināti, uzvilka džemperus. Mazs solītis pretī pārmaiņām, bet iesildīties vajag ! Reāla rīcība kimata labā! #UzvelcDžemperi #Ekoskolas

“Silto džemperu diena”

Silto džemperu diena

Silto džemperu diena! 09.02.2021.

9. februāris – ikgadējā akcija klimata pārmaiņu mazināšanai “Silto džemperu diena” (‘Thick Jumper Day’).

Vides izglītības fonds aicina Latvijas skolas, uzņēmumus un citas organizācijas 9. februārī piedalīties ikgadējā akcijā “Silto džemperu diena”, lai uzsvērtu dažādos veidus, kā mēs ikdienā varam mazināt pasaules “sildīšanu”. Šīs kampaņas mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi un klimatam draudzīgākus paradumus.

Kampaņas iniciatori Beļģijā uzsver, ka kaut arī šis ir savāds laiks mums visiem, šobrīd visas cerības un gaidas liekam uz Covid vakcīnu, tomēr jāatcerās, ka nav vakcīnas pret globālo sasilšanu. Klimata vīrusa ārstēšana ir mūsu ikdienas rīcības klimata labā. Ja katru dienu paveicam ko labu – kopīgi varam sasniegt daudz! Tāpēc mūsu sauklis “Silto džemperu dienā” šogad ir šāds: Reāla rīcība klimata labā! Ņemiet vērā to, kas ir drošs un iespējams noteiktajos apstākļos.

Latvijā “Silto džemperu diena” Ekoskolās un citās sadarbības organizācijās notiks jau sesto gadu un mēs aicinām skolas 9.februārī organizēt izglītojošas aktivitātes par klimata pārmaiņām un turpināt iesākto tradīciju, aicinot visu skolas kolektīvu šajā dienā saģērbties siltāk un nedaudz samazināt gaisa temperatūru skolas telpās.

Tie, kuri nav dzirdējuši par Silto džemperu dienu un to rīkos pirmoreiz, var iepazīties ar īsu aprakstu. Viss pieejams šeit.

Materiāli par klimata pārmaiņām pieejami šeit: www.ej.uz/ekoklimats

 

Vairāk informācijas par starptautisko kampaņu atrodams šeit : www.dikketruiendag.be

30.novembrī notika Pasaules Dabas Fonda tiešsaistes nodarbība “Ievadseminārs aizsardzības akadēmijā”, kurā piedalījās arī Balvu Valsts ģimnāzijas vidusskolas skolēni un Ekopulciņa dalībnieki.

“Aizstāvības akadēmija” ir Latvijā vēl nebijušas teorētiskas un praktiskas 15-25 gadu vecu jauniešu apmācības par interešu aizstāvību vides jautājumos.

Semināra pirmajā daļā Pasaules Dabas Fonda direktors Jānis Rozītis sniedza ieskatu par publisko interešu praktisko aizstāvību, nevalstisko organizāciju lomu sabiedrībā nozīmīgu jautājumu risināšanā un pozitīvu pārmaiņu īstenošanā. Savukārt otrajā daļā Lauras Treimanes vadībā jaunieši uzzināja par veiksmīgas argumentācijas un kritiskās domāšanas pamatprincipiem, atklājot, kādas ir tipiskākās argumentācijas kļūdas, kas sarunā neļauj sasniegt vēlamo rezultātu.

EKOSKOLU RĪCĪBAS DIENAS 2020 – LABIE DARBI PLANĒTAI!

Ar saukli “Labie darbi planētai!” no 2. līdz 8. novembrim visā Latvijā norisinās Ekoskolu Rīcības dienas 2020. Šajā nedēļā ap 37 000 bērni un jaunieši no vairāk kā 130 izglītības iestādēm pievērš sabiedrības uzmanību klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības izzušanai un aprites ekonomikas principu ieviešanai ikdienā. Savās aktivitātēs viņi apņemas un izaicina sabiedrību iesaistīties vides problēmu risināšanā.

Balvu Valsts ģimnāzijā šonedēļ pievērsīsies modes industrijas un cilvēku ģērbšanās paradumu ietekmei uz vidi.

Aicinām visus šīs nedēļas laikā pārdomāt sava skapja saturu – vai izmantotie resursi ir tā vērti, lai konkrētie apģērba gabali būtu ar mums tik ilgi.

Varbūt ir laiks padot tālāk tās bikses vai kreklu, kas nav uzvilkts jau gadu– atdot, atdāvināt vai ziedot, lai dotu apģērbam otro iespēju.

Bet, ja liekas, ka garderobes papildināšana sniedz pārāk daudz prieka, lai no tā atteiktos, aicinām izmantot second hand veikalus vai citas lietoto apģērbu maiņas/pirkšanas platformas, kā, piemēram, Andele Mandele. Jo tieši tas ir veids, kā ikdienā katrs no mums var samazināt savu ietekmi uz vidi.

Lai iedvesmotu viens otru un cilvēkus mums apkārt būt videi draudzīgākiem, šīs nedēļas laikā, Instagram profilā @bvg_eko, vai savos personīgajos profilos, lūdzam nofotografēties savā labākajā second hand apģērbu ansamblī (arī atdāvinātas un atdotas drēbes derēs). Izmantojot birkas #bvg_eko #Ekoskolas #RīcībasDienas2020 #GlobalActionDays, aprakstā norādi cik aptuveni izmaksāja šis apģērbu ansamblis, kam dota otrā iespēja.

Caur vidi uz labāku dzīvi!

 

Sākas Ekoskolu Rīcības dienas 2020 – labie darbi planētai!

Ar saukli “Labie darbi planētai!” no 2. līdz 8. novembrim visā Latvijā norisinās Ekoskolu Rīcības dienas 2020. Šajā nedēļā ap 37 000 bērni un jaunieši no vairāk kā 130 izglītības iestādēm pievērš sabiedrības uzmanību klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības izzušanai un aprites ekonomikas principu ieviešanai ikdienā. Savās aktivitātēs viņi apņemas un izaicina sabiedrību iesaistīties vides problēmu risināšanā. Kampaņa Latvijā notiek jau astoto gadu.  

 

Ekoskolu Rīcības Dienu kampaņa atgādina, ka divas lielas cilvēku radītas vides problēmas – klimata pārmaiņas un bioloģiskās daudzveidības izzušana – nekur nav pazudušas arī pandēmijas laikā. Viss šobrīd ir atkarīgs tikai no mūsu izvēlēm, tādēļ Ekoskolu skolēni izvēlas rīkoties un būt pārmaiņu nesēji savā kopienā.

 

Gan Latvijā, gan pasaulē teju visu negatīvo ietekmi uz klimatu rada tikai trīs mūsu dzīves jomas: enerģija, transports un pārtika. Lai novērstu piesārņojumu, mums vajadzētu citādāk audzēt pārtiku, ražot enerģiju un citādāk pārvietoties. Pirmais solis uz to būtu samazināt mūsu izšķērdību šajās trīs jomās (vairāk par klimata pārmaiņām šeit). 

 

Enerģijas jomā Latvijā ir svarīgi samazināt siltuma zudumus apkures sezonā un ikdienā taupīt elektrību, kā arī nākotnē pāriet uz atjaunojamo resursu izmantošanu enerģijas iegūšanā (vairāk par enerģiju skatīt infografikā šeit). Kā? Z.Mauriņas Grobiņas novada vidusskola Rīcības dienās organizēs Silto džemperu dienu –  klašu telpās tiks samazināta gaisa temperatūra, bet skolēni, skolotāji un skolas darbinieki tiks aicināti ierasties skolā savā unikālajā siltajā džemperī. Savukārt Jelgavas PII “Lācītis” ir pieņēmuši izaicinājumu Rīcības dienās 2020 uzsākt elektrības un siltuma enerģijas taupīšanu un turpināt jaunos ieradumus praktizēt visu gadu. 

 

Transporta jomā ir būtiski mazāk braucienus ar automašīnu, lidmašīnu, bet vairāk pārvieties ar kājām un velosipēdu. Šāda kustība ir ne tikai videi draudzīga, bet arī veselīga ķermenim! (vairāk par transportu skatīt šeit).
Šai tēmai Rīcības dienās pievērsušies Engures PII “Spārīte”: “Pastaigu laikā skaitīsim transportu, riteņbraucējus un kājāmgājējus. Iegūtos rezultātus salīdzināsim. Organizēsim “Dienu bez auto”, kad bērni uz dārziņu nāks ar kājām vai brauks ar riteni vai citu dabai draudzīgu un veselīgu pārvietošanās līdzekli.” Savukārt Rūjienas PII “Vārpiņa” dosies pārgājienā, popularizējot ideju, ka mazus attālumus var noiet ar kājām – bez transporta: “Skaitīsim kopā noietos kilometrus. Ja bērni var, tad arī Tu (pieaugušais) to vari!”

 

Pārtikas jomā vissvarīgākais ir iegādāties tik pārtikas, cik vari patērēt, lai mazāk pārtikas izmestu atkritumos. Tāpat lielu ietekmi uz vidi rada dzīvnieku izcelsmes produkti, kuru daudzumu uzturā esam palielinājuši tieši pēdējos gados – gan ārsti, gan vides zinātnieki iesaka to samazināt (vairāk par pārtiku skatīt infografikā šeit). 

Rīcības dienās pārtikas tēmu ir izvēlējušies Siguldas pilsētas PII “Ieviņa” audzēkņi un pedagogi – sagatavošanās grupas bērni veidos izglītojoši atraktīvu video par pārtikas atkritumu samazināšanas labo praksi pirmsskolā un ar video palīdzību izaicinās vietējās kopienas pārstāvjus izmēģināt rīcības, kas palīdzēja iestādei samazināt pārtikas atkritumus par 80%. Arī Liepas pamatskolā notiks pārtikas atkritumu samazināšanas nedēļa ar devīzi “Dod pārtikai otru iespēju – samazini miskastes apetīti!” Skolēni pētīs mājsaimniecību pārtikas atkritumu daudzumu, izies ielās ar informatīviem bukletiem, stundās izspēlēs interaktīvas spēles par pārtikas atkritumiem, un nedēļas noslēgumā būs konkurss par labākajām receptēm – ko pagatavot no tā, kas palicis ledusskapī? Savukārt Aknīstes vidusskolas skolēni izstrādās ieteikumus veākiem, novada iedzīvotājiem, kā vismaz nedaudz samazināt dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņu.

 

Otra no no divām lielajām cilvēku radītajām vides problēmām ir bioloģiskās daudzveidības izzušana. Katru dienu uz Zemes izmirst kāda augu vai dzīvnieku suga – šobrīd sugu izmiršanas temps ir 1000 reižu lielāks, nekā tad, kad cilvēks sāka dzīvot uz Zemes, turklāt 99 % no apdraudētajām sugām ir uz izzušanas robežas tieši cilvēka darbības dēļ. Galvenie iemesli, kas veicina bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, ir mežu intensīva izciršana, purvu un citu mitru vietu nosusināšana, lauksaimniecība, pilsētu būvniecība un piesārņojums, nelegālas medības, kā arī svešzemju un invazīvās sugas (vairāk skatīt infografikā šeit). Savu ieguldījumu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā sniegs Rīgas PPII Skola Mazajiem POGA: “Mēs dosimies uz Biķernieku mežu un no dēlīšiem veidosim skudru māju sētiņas. Tās aizsargās skudru mājas no izjaukšanas. Diemžēl  izpostīto skudru māju skaits ir liels, tāpēc vēlamies tās ilgtspējīgi saglabāt un glābt!” Lielu nodarījumu bioloģiskai daudzveidībai rada arī palmu eļļas ieguve. To par savu tēmu šogad ir izvēlējušies Ropažu novada PII “Annele” – bērni sadarbībā ar vecākiem veic pētījumu “Palmu eļļai – NĒ!”, izpētot, kuru ikdienā lietoto pārtikas produktu sastāvā ir palmu eļļa. Par pētījuma rezultātiem tiks veidoti plakāti, un iegūtā informācija tiks izplatīta vietējā kopienā. 

 

Cilvēka ietekmi uz vidi var mazināt aprites ekonomikas veicināšana. Diemžēl pagaidām visa ražošana un patēriņš balstās lineāra procesa modelī un izsmeļamo resursu patēriņā: paņemt (resursus), izgatavot (produktu), izlietot (preci) un izmest (atkritumus). Šādam “radīts, lai izmestu” modelim ir ļoti būtiska ietekme uz apkārtējo vidi – atkritumi piesārņo ūdeni, gaisu, augsni un degradē apkārtējo vidi. Pēdējos 40 gados resursu ieguve pasaulē ir trīskāršojusies, pārsniedzot dabas sistēmu atjaunošanās robežas. Lai veicinātu efektīvu resursu patēriņu ar atkritumu šķirošanu vien nepietiks. Ir jādomā, kā neradīt atkritumus un veicināt efektīvu resursu patēriņu. Aprites ekonomikas koncepts ir dabas iedvesmots – jārada sistēma, kas būtu spējīga pašatjaunoties un augt, neradot atkritumus.

 

Aprites ekonomikai šogad ir pievērsušās daudzas izglītības iestādes. Veicināt sabiedrības izpratni par aprites ekonomiku un dot otro elpu lietām, kuras pašiem vairs nav vajadzīgas, šogad Rīcības dienās 2020 ir nolēmuši Pļaviņu novada ģimnāzijas skolēni: “Tā kā klātienes pasākumus organizēt nav iespējams, veidosim visiem pieejamu  interneta vietni, kurā Pļaviņu novada iedzīvotāji varēs mainīties ar lietām visa gada garumā, iegūstot vajadzīgo savā īpašumā un atbrīvojoties no liekā. Tādā veidā izglītosim sabiedrību par to, kā lieki netērēt ierobežotos resursus un kā sev un dabai draudzīgi iegūt vajadzīgo!” Tikmēr Babītes vidusskolā tiks filmēta “Pudeļdeja”, ar kuras palīdzību aicinās skolēnus, skolotājus, vecākus un novada iedzīvotājus ikdienā vairāk lietot ūdeni un neizmantot vienreizlietojamās plastmasas pudeles. Taču, lai samazinātu vienreizēji lietojamo masku lietošanu pandēmijas laikā, Ventspils Pārventas pamatskolā tiks šūdinātas savas auduma maskas.

 

Plašāk par visām Ekoskolu Rīcības dienu 2020 aktivitātēm Latvijas reģionos var aplūkot kartē šeit: KARTE

 

Ekoskolu Rīcības dienu 2020 aktivitāšu īstenotāji ir aicināti arī piedalīties konkursā, iesniedzot savus paveiktos labos darbus planētai kādā no četrām kategorijām: klimata pārmaiņas, bioloģiskās daudzveidības saglabāšana, aprites ekonomikas principi un izaicinājums vietējai kopienai, tai skaitā, lēmumpieņēmējiem. Labie darbi pēc Rīcības dienām tiks reģistrēti platformā https://padlet.com/jaunumi/ERD2020

 

Žūrija, kuras sastāvā ir VARAM, Zerowaste Latvija, ZAAO/URDA, Pasaules Dabas Fonda un Vides izglītības fonda pārstāvji, izvērtēs skolu paveiktos labos darbus planētai un viņu rīcību ietekmi, redzamību, atbilstību tēmai un to ilgtspēju. Katrā kategorijā labākās, inovatīvākās un radošākās Rīcības dienu aktivitāšu īstenotāji saņems balvas no kampaņas atbalstītājiem – Daba Laba, Zeit un Tīklu parks, Ozolkalns, RTU EIT CLIMATE-KIC HUB LATVIA, Purenn, Lucart, Turza, Zaļais Kalns, Ieber.lv un Zaļā Brīvība.

 

Konkursa uzvarētājiem būs arī iespēja tikties ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministru Juri Pūci un VARAM parlamentāro sekretāru Artūru Tomu Plešu, lai uzdotu sev interesējošus jautājumus vides politikas jomā, pārrunātu skolu aktivitāšu ietekmi, attīstības iespējas vietējā līmenī un diskutētu par to nozīmīgumu nacionālā mērogā, tādejādi sniedzot savu ieguldījumu vides politikas veidošanā.

 

Vairāk informācijas par Rīcības dienām – Vides izglītības fonda mājas lapā.

 

 

Ekoskolas aktivitātes Instagram

Seko līdzi BVĢ Ekoskolas aktivitātēm Instagram profilā https://www.instagram.com/bvg_eko/

Noslēdzies Vislatvijas makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai”.

Balvu Valsts ģimnāzijas skolēnu un darbinieku kolektīvs savācis no nodevis otrreizējai pārstrādei

3 tonnas 50 kilogramus papīra līdz ar to pasaudzējot 43 kokus no iznīcināšanas.

Paldies visiem par aktivitāti!!!

Rezultāti skolā

pamatskolas posmā:

1.vieta- 8.d klase 454 kg (audz. M. Stepanova)

2.vieta- 9.b klasei 429 kg ( audz. I. Krivošejeva)

3.vieta- 9.a klasei 350 kg ( audz.I. Petrova)

7.a klase 330 kg

8.b klase 320 kg

7.b klase 248 kg

7.c klase 70 kg

8.c klase 10 kg

 

vidusskolas posmā:

1.vieta- 11.a klasei 616 kg ( audz. V.Muzaļevska)

10.a klase 10 kg

11.b klase 5 kg

 

Rezultāti valsts līmenī tiks paziņoti aprīļa beigās!

Eko pulciņa aktivitātes!

30. novembrī pulksten 12.30 notika informatīvs pasākums 8.klasēm „Skolas piens un auglis”. Šoreiz Eko aktīvisti bija sagatavojuši skolniekiem video par programmas darbību. Jo ne visi vienmēr zina kāpēc skolēniem tiek piedāvāts piens un ābols. Pēc video tika organizēts Eko maratons jeb viktorīna par šo tēmu. Šajā reizē skolēni uz jautājumiem atbildēja individuāli nevis klašu kolektīvi. Ļoti aktīvi iesaistījās 8.a klases zēni. Paldies par atsaucību klašu kolektīviem, ka atrada brīvu brīdi piedalīties mūsu organizētajās aktivitātēs.

Zero Waste Latvija

28. novembrī 10. b un 12. b klasei bija iespēja iepazīties ar Zero Waste Latvija pārstāvi, vides aktīvisti, Balvu Valsts ģimnāzijas absolventi Mairitu Lūsi. Zero Waste Latvija ir brīvprātīgo aktīvistu biedrība, kas darbojas, lai Latvijā veicinātu izpratni par atkritumu problēmu un tās risinājumiem. Nodarbību sākumā tika demonstrēt video, ka cilvēka lielu daļu dzīves veido atkritumi, tāpēc Mairita mudināja mums atkritumu daudzumu samazināt. Nodarbības laikā skolēni diskutēja par atkritumu problēmām, plastmasas maisiņiem, par saviem uzskatiem, ko ir diezgan grūti mainīt. Mairita uz nodarbību bija atnesi savus veidotos auduma maisiņu, trauciņus ar kādiem dodas iepirkties. Atklājās, ka mūsu skolā ir skolēniem, kam šī tēma ir ļoti saistoša, viņi iepirkties dodas ar saviem maisiņiem, nepērk ātrās modes drēbes utt. Mairita Lūse uzsvēra: „Ja vienreiz jau paņemsi savu maisiņu ejot uz veikalu, tirgu, tas jau būs ļoti labi. ”

Svinīgi uzvelk mastā Ekoskolas zaļo karogu un iestāda miera koku

25. septembrī, spītējot laika apstākļiem , Balvu Valsts ģimnāzijas skolēni un skolotāji sapulcējās skolas priekšā, lai svinīgi mastā uzvilktu Ekoskolas zaļo karogu. Šāds karogs Balvu Valsts ģimnāzijai ir piešķirts pirmo reizi skolas pastāvēšanas laikā. Eko karogu piešķir izglītības iestādēm, kuru skolēniem rūp apkārtējā vide, tīra daba, gudra atkritumu šķirošana un darbības, kuras sekmē klimata saglabāšanu ilgtermiņā. Paldies Eko pulciņam, tās vadītajai Ievai Useniecei un darbīgajiem jauniešiem, Eko padomes locekļiem un ikvienam ģimnāzijas skolēnam un skolotājam, kas ar savu rīcību devis ieguldījumu vides izglītībā un dabas aizsardzībā! Visi kopā mēs varam pasauli padarīt labāku!
21. septembrī pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā miera diena, tāpēc ceturto gadu pēc kārtas Balvu Valsts ģimnāzijas teritorijā Eko pulciņš iestādīja miera simbolu, šogad, kļavu. Kopš 2001. gada pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tiek atzīmēta Starptautiskā miera diena, un Apvienoto Nāciju Izglītības, Zinātnes un Kultūras organizācija (UNESCO) aicina pasaules sabiedrību novērtēt mieru kā tiesiskas valsts, harmoniskas līdzāspastāvēšanas un stabilu starptautisko attiecību pamatu. UNESCO atgādina, ka tikai cilvēku pašu ziņā ir mainīt pasauli, ar cieņpilnu attieksmi vienam pret otru novērst un nepieļaut karus un konfliktus, pret kultūru un viedokļu dažādību – ievērojot humānisma pamatprincipus.
Lai Balvos, Latvijā un visā pasaulē valda miers!