Archive for Ekoskola

Loading images...

EKO pulciņš saka: “ Be fresh, make less trash!” (Esi svaigs, radi mazāk atkritumu!)

28.martā Balvu Valsts ģimnāzijas EKO pulciņš rīkoja pārdomu un sadarbības pasākumu vecāku padomes pārstāvjiem. Vecākiem bija iespēja uzzināt ar ko nodarbojas jaunieši, ko jau ir paveikuši. Vecāki ne tikai uzklausīja iegūto informāciju, bet arī aktīvi diskutēja savā starpā. Našķu meistarklasē vecāki veidoja veselīgas uzkodas, taču kafijas pauzē bija iespēja nogaršot turku jogurtu. Pasākuma noslēgumā EKO pulciņš sniedza pāris idejas , kā dzīvot ekoloģiskāk, kā arī publicēja pirmo video savā YouTube kanālā. Cerot uz turpmāko sadarbību , EKO pulciņš saka: “ Be fresh, make less trash!” (Esi svaigs, radi mazāk atkritumu!)

Noslēgusies ekopulciņa plastmasas pudeļu vākšanas akcija

30. novembrī noslēdzās pirms mēneša uzsāktā plastmasas pudeļu vākšanas akcija. Skolas foajē tika organizēta publiska savākto pudeļu placināšana. Tajā iesaistījās gan skolēni, gan skolas vadība un tehniskais personāls. Gandrīz 20 minūtes pagāja, kopīgi placinot pudeles un tās sagatavojot pārstrādei.
Šis notikums iezīmēja noslēgumu ekopulciņa apjomīgākajam pirmā semestra darbam un iedvesmoja tālākajiem uzdevumiem vides labā.
Šī gada pirmais semestris ekopulciņam un BVĢ saimei būs pagājis plastmasas pudeles zīmē.

Rīcības nedēļa BVĢ

Kopš 2012. gada skolas no visas pasaules, tostarp gandrīz 200 skolas Latvijā, rīko dažāda veida un mēroga pasākumus, lai aicinātu sabiedrību pievērsties videi draudzīgākam dzīvesveidam. Ekoskolu Rīcības dienas šogad notika no 30. oktobra līdz 5. novembrim. Arī Balvu Valsts ģimnāzijas ekopulciņš parūpējās, lai skolasbiedriem būtu aizraujoša un izzinoša nedēļa.
Ekopulciņa jaunieši šo gadu nolēma veltīt plastmasas pudeles stāstam – kas notiek ar plastmasu pēc tās izmantošanas, kā tas ietekmē vidi, cilvēku pašu un mūsu planētu – mājas, pret kurām mēs tik bieži esam pārāk nesaudzīgi. Bet ne vienmēr tas ir apzināti, dažreiz mēs vienkārši nezinām, kādas ir sekas mūsu ikdienišķajai rīcībai. Tas ir arī Rīcības nedēļas galvenais pamatakmens – izzināt, saprast, uzņemties atbildību.
Gatavošanās tika uzsākta ar pudeļu vākšanas punkta izveidi skolas foajē, lai savāktu plastmasas pudeles, ko izmantot nedēļas garumā gan noformējumā, gan kā materiālu dažādām pārvērtībām. Pudeles tika savāktas arī no tuvējām daudzdzīvokļu mājām.
Pirmās trīs nedēļas dienas tika veltītas dažādiem stāstiem, kuros dalību ņēma visas BVĢ klases. Pirmdien skolēni nokļuva lietusmežā, otrdien koraļļu jūrā, bet trešdien Grenlandes ledājos. Sagatavotajās nodarbībās tika demonstrēti video, veiktas dažādas aktivitātes, rādītas prezentācijas un piedāvātas alternatīvas, lai mūsu ikdienā plastmasai būtu mazāka loma.
Ceturtdiena tika veltīta veselīgai ēšanai. Garajos starpbrīžos bija iespēja nobaudīt sezonālos našķus, ko ekopulciņš bija sagatavojis saviem skolasbiedriem un pārējiem skolas darbiniekiem. Dzērvenes, āboli, burkāni, ķirbji – viss tik ierasts, atrodams katrā mājā, bet cik tad daudzi no mums paņem līdzi kādu ekoloģisku našķi uz skolu, tā vietā, lai nopirktu cukura pilnu kārumu veikalā? Ar šo akciju centāmies pierādīt, ka paēdis vari būt arī no tā, ko daba mums dod dotajā brīdī.
Bet piektdiena tika veltīta gājienam pret plastmasu, kurā piedalīties varēja visi no skolas jauniešiem. Apbruņojušies ar plakātiem un skaļām balsīm, jaunieši devās balvu ielās, lai demonstrētu savu nostāju pret mūsu atkarību un bezatbildību, izmantojot plastmasu.
Visas nedēļas garumā, ikviens ekopulciņa dalībnieks ieguldīja savus spēkus un izdomu, lai radītu, pagaidām lielāko pasākumu, kopš BVĢ darbojas Ekoskolu programmā. Izdarītais pierādīja, ka mēs varam, ja vien gribam.

Sākam gatavoties Starptautiskajai Rīcības nedēļai

Skolā atklājam plastmasas pudeļu vākšanas akciju. Šīs pudeles izmantosim Rīcības nedēļā, kas norisināsies no 30.oktobra līdz 5.novembrim, vēlāk pudeles nodosim otrreizējai pārstrādei. Ja tev mājās ir jebkāda izmēra un krāsas plastmasas pudeles, atnes tās uz skolu un iemet šajā konteinerā, kas atrodas skolas pirmā stāva foajē, blakus EKO stendam! Kopā mēs varam!
Rīcības dienas ir Ekoskolu aizsākta kampaņa ar mērķi pievērst skolēnu un plašākas sabiedrības uzmanību jautājumiem par videi draudzīgu dzīvesveidu.
Kampaņa mudina Ekoskolu jauniešus un ikvienu skolu pārstāvi būt par pārmaiņu radītājiem vides aizsardzībā, rīkoties pašiem un par atbildīgu rīcību izglītot sabiedrību.

Jauns gads, jauns Miera koks

Balvu Valsts ğimnāzijas EKO pulciņš jau ceturto gadu skolas apkārtnē stāda Miera koku. Nu jau tā ir ierasta un pašsaprotama tradīcija, šogad piedaloties arī vispasaules akcijā ENO Treelympics , kuras iestādīt 100milj. koku visā pasaulē. Esi daļa no šīs ieceres arī tu! Ātrāk. Vairāk. Stiprāk

Balvu Valsts ģimnāzija saņem Ekoskolu programmas sertifikātu

12.septembrī Nacionālās bibliotēkas telpās notika ikgadējā Ekoskolu apbalvojumu piešķiršana. Balvu Valsts ģimnāzija šajā ceremonijā saņēma Latvijas Ekoskolas sertifikātu. 

Pasākuma pirmā daļa bija veltīta apbalvojumu – Zaļais karogs vai Ekoskolas sertifikāts- pasniegšanai un labās prakses piemēriem no iepriekšējā mācību gada. Ekoskolu apbalvojumus skolām piešķir uz gadu, tāpēc to iegūšanai skolām ik gadu ir aktīvi jādarbojas vides izglītības programmā, jāiesaistās apkārtējās vides pārvaldībā, kā arī jācenšas šajā praksē iesaistīt arī apkārtējo sabiedrību.
Pasākuma otrajā daļā notika gājiens “Izmetam pārāk daudz”. Apbalvošanas ceremonijas dalībnieki devās cauri Rīgas ielām ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību tam, cik daudz pārtikas Latvijā nonāk atkritumos.

Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau četrpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes (no pirmsskolām līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk nekā 49 000 skolas.

Vasaras zaļā skola

No 10. – 13. augustam Koknesē, Bormaņos četras Balvu Valsts ģimnāzijas jaunietes (Annija Ertmane, Māra Kokoreviča, Marija Lipāne un Laura Timofejeva) piedalījās Vides izglītības fonda organizētajā Vasaras zaļajā skolā. 100 aktīvākie Ekoskolu jaunieši no visas Latvijas mācījās gatavot ēst, neiznīcinot planētu, meklēja iespējas samazināt atkritumu kalnus visapkārt un vienkārši veselīgi atpūtās. Nometnes programmā bija iekļauta arī komandu sacensība dubļu trasē, kurā mūsu jauniešu pārstāvētā komanda izcīnīja otro vietu. Pēc rezultātu paziņošanas sekoja ballīte un pēdējā nometnes dienā katra komanda prezentēja savu Rīcības nedēļas plānu. Jaunietes lieliski pavadīja laiku, ieguva jaunus draugus, pieredzi un, galvenais, zināšanas.
Ar zaļāku skatu nākotnē!

EKO skolu salidojums

26.maijā mūsu skolas EKO pulciņš rīkoja EKO skolu salidojumu, ciemos uzņemot Stacijas pamatskolas, Rugāju vidusskolas un Eglaines pamatskolas komandas. Kopā pavadīts lielisks laiks, dalīta pieredze un radītas vēl zaļākas domas. Paldies skolotājai Ievai Useniecei un skolas EKO pulciņam!
Ar zaļāku skatu nākotnē!

18673079_416109188770520_7579845961950562705_o

Projektu nedēļā par vides tēmām.

Šogad ikgadējā projektu nedēļa, kas notika 13.-17.februārim, tika pilnībā veltīta vides tēmām. Tās ietvaros skolēni iepazina 8 ekoskolu tēmas caur skolotāju sagatavotājām īpašajām stundām, veidoja savus nedēļas atspoguļojumus, piedalījās karjeras un ēnu dienās, makulatūras vākšanas akcijā pilsētā un noslēdza nedēļu ar kopīgu zupu skolas ēdnīcā.

Nedēļa tika veidota tā, lai skolēni ekoskolas programmu, kurā BVĢ darbojas jau trešo gadu, iepazītu no praktiskās puses, piedaloties skolotāju īpaši izveidotās stundās, kas bija par tēmām atkritumi, enerģija, ūdens, transports, veselīgs dzīvesveids, skolas apkārtne, klimata izmaiņas un meži. Lai spētu novērtēt skolēnu zināšanu un attieksmju maiņu, katras klases uzdevums bija izveidot galaproduktu – iepriekš izvēlētā formātā iekļaut savus iespaidus par nedēļā apgūto un uzzināto. Tādējādi nedēļas noslēgumā tapa gan plakāti un bukleti, gan prezentācijas un video, kas parāda skolēnu radošumu un pieeju ikdienišķajam mums apkārt.
8. a klases projekts

8. c klases projekts

10. b klases projekts

Ar personīgo rekordu noslēdzies makulatūras vākšanas konkurss BVĢ

Makulatūras vākšana jau kļuvusi par BVĢ tradīciju, kuras mērķis, protams, ir veicināt resursu otrreizējo pārstrādi un likt skolēniem apzināties, cik ļoti mēs ietekmējam pasauli mums apkārt. Šogad, pateicoties skolēnu, viņu vecāku atsaucībai, makulatūras kastēm klašu telpās un pilsētā veiktajai akcijai, savākts lielākais skaits makulatūras, kopš mūsu skola piedalās šajā konkursā – 4814 kg jeb izglābti 90 koki. 

Šī akcija mūsu skolā nevarētu notikt bez daudziem komponentiem – ne skolēniem, kas ikdienā savus pārstrādājamos materiālus ievieto tam paredzētajās vietās klašu telpās jeb ekopulciņa izvietotajās makulatūras kastēs ar uzrakstu „Makulatūra pārstrādei”, ne skolēniem un viņu vecākiem, kas atrod laiku, enerģiju un transportu nogādāt skolas bibliotēkā makulatūru gan no savām mājām, gan arī palīdz kaimiņiem atbrīvoties no tā, kas vairs nav vajadzīgs, bet noder pārstrādei.

Šogad, pirmo gadu, projektu nedēļas laikā tika rīkota arī makulatūras vākšanas akcija Balvu pilsētā, kad katra klase devās uz noteiktu adresi, lai savāktu mājas iedzīvotāju makulatūra. Rezultātā tika savākti 760 kg. . Nenoliedzami, vislabākais aspekts šajā akcijā ir skolēnu iesaistīšanās un palīdzības sniegšana Balvu iedzīvotājiem, jo daudziem akcijā iesaistītajiem bija patiess prieks nodod makulatūru pārstrādei.

Īpašs paldies šīs akcijas tapšanā jāsaka skolas bibliotekārei L. Jermacānei, kas visu makulatūru sagatavoja iekraušanai konteineros un iegrāmatoja atvesto. Tāpat arī paldies tehniskajam personālam par spēku ieguldīšanu kopējā mērķa sasniegšanai, pārkraujot un sakārtojot vairāk kā 4 tonnas makulatūras.

Sadarbība ar Līgatnes papīrfabriku notiek jau vairākus gadus un katru gadu nodotās makulatūras skaits tikai pieaug. Tāpat arī saglabāto koku skaits dabā.

Mācību gads Savāktais daudzums

 kilogramos

2013./2014 2478 kg
2014./2015 2395 kg
2015./2016 3659 kg
2016./2017. 4814 kg