Archive for Projekti

Loading images...

ERASMUS+ projekts CULTURAL HETIRAGE” TRADITIONAL CHILDRENS’ GAMES”tikšanās Bukarestē, Rumānijā

No 15.aprīļa līdz 19. aprīlim pieci ģimnāzijas skolēni – Sandis Krivišs, Egija Logina, Gerda Voite, Agrita Prole, Ketija Rakstiņa-,skolas direktore Inese Paidere un skolotāja Gaida Fengāne apmeklēja Rumānijas galvaspilsētu Bukaresti, lai piedalītos Erasmus+ projekta SCHOOL EXCHANGE PARTNERSHIPS CULTURAL HETIRAGE” TRADITIONAL CHILDRENS’ GAMES” otrās mobilitātes aktivitātēs. Šī projekta dalībvalstis  ir Latvija, Slovēnija, Rumānija un Turcija. Projekta mērķis – starptautiskas sadarbības izveidošana un kultūras mantojuma saglabāšana, izzinot un praksē izmēģinot spēles, tādējādi atjaunojot un stiprinot komunikāciju paaudžu vidū. Spēļu spēlēšana sniedz ieguldījumu bērnu sociāli emocionālajā attīstībā, sekmē stratēģisko domāšanu, attīsta kustību koordināciju.

Rumānijā mūs viesmīlīgi uzņēma Scoala Gimnaziala ”MihaiBotez”. Skolas pagalmā mūs sagaidīja ar sālsmaizi visi skolotāji un skolēni, skanēja katras valsts himna.

            Pirmdiena iesākās ar Mystery City Game aktivitāti, skolēni un skolotāji sadalījās komandās un saņēma karti ar veicamajiem uzdevumiem. Šī spēle deva iespēju iepazīt Bukarestes kultūras pieminekļus, sadraudzēties un sākt sazināties angļu valodā. No astoņām komandām pirmo vietu izcīnīja komanda, kuras sastāvā ietilpa dalībnieki no Latvijas: ģimnāzijas direktore un GerdaVoite.

            Otrdien devāmies uz skolu, kur mūs sagaidīja visi skolēni un skolotāji, ģērbušies nacionālajos tērpos. Katras valsts komanda tika sagaidīta ar himnu, pēc kuras atskaņošanas mūs aicināja pagaršot mājās ceptu maizīti un sāli. Apmeklējām vairākas klases, saņemot sirsnīgus sveicienus dziesmās, dzejā, kā arī mīļas bērnu darinātas dāvaniņas. Šajā skolā liela daļa skolēnu apmeklē Teikvando nodarbības. Skolēnu cīņas mākslas demonstrējumus vērojām arī mēs.

            Trešdien visu dienu notika tradicionālo spēļu festivāls, katrai valstij prezentējot trīs dažādu vecumposmu spēles. Priecājamies, ka mūsu vadītās spēles- ,,Diena un Nakts’’, ,,Pēdējais pāris šķiras’’ un ,,Adata, diegs, mezgls’’- ļoti patika slovēņu, turku un rumāņu skolēniem.

            Brīnišķīgs ceļojums sagaidīja ceturtdien, kad ar autobusu devāmies uz Transilvāniju, Drakulas pili- vēsturisku reģionu Eiropā, mūsdienu Rumānijas ziemeļaustrumu daļā, ko pārsvarā apdzīvo rumāņi un ungāri. Transilvānija tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “viņpus meža”. To labi var sajust, braucot no Ungārijas puses. Mežu ir tik daudz, ka patiešām liekas, ka dodies uz vietu, kur dzimis slavenais  vampīrs Vlads Cepešs jeb Drakuls, par kuru rakstnieks Bīms Stokers ir sarakstījis leģendu, kurā  runa ir tikai par rakstnieka fantāzijas augli. Patiesībā Vlads Drakuls bija firsts, Valahijas kņazs. Drakuls tulkojumā nozīmē pūķa dēls. Drakuls bija izteikti nežēlīgs, bet tajā pašā laikā ārkārtīgi taisnīgs un dāsns, bet nekādā gadījumā viņš nav bijis vampīrs. Par viņa valdīšanas laiku Rumānijā saglabājies priekšstats kā par vienu no labākajiem laikiem šajā teritorijā.

            Otra pils, kuru apmeklējām, bija viena no Eiropas skaistākajām pilīm – Pelešas pils (dēvēta arī par Peles pili), kuru uzskata par Karpatu pērli ar 160 istabām un karalisku pagātni. Tā ir lielisks vācu neorenesanses arhitektūras meistardarbs, kas lieliski iederas gleznainajā Buceģu kalnu ainavā.

            Piektdien katras valsts dalībnieki prezentēja nacionālos ēdienus, stāstot par tiem angļu valodā, mācīja tautu dejas. Visi kopā dziedājām Eiropas savienības himnu. Mēs, ģērbušies savos skaistajos tautu tērpos,  iemācījām projekta dalībniekiem deju „Balvu valsis”, ko ģimnāzijā vienmēr dejo, atklājot žetonu vakara balli. Vakara noslēgumā apmeklējām Bukarestes Gaismu šovu.

            Visas nedēļas garumā daudzveidīgas aktivitātes skolēniem bija sagatavojuši rumāņu skolēnu vecāki, kuri laipni izmitināja mūsu jauniešus savās mājās. Tika apmeklēts zoodārzs, kino, lāzerpeintbols.

            Rumānija mums visiem paliks atmiņā kā valsts ar ļoti viesmīlīgiem un smaidīgiem cilvēkiem, krāšņiem tautu tērpiem, jestrām dejām un gardām maltītēm.

Spēlējot dažādu tautu spēles, sapratām, ka dzīve ir spēle. Viss ir atkarīgs no tevis, no tavām idejām. Vajag tikai piecelties no dīvāna un doties uz priekšu. Lai arī lēni, tomēr kāpt kalnā. Lai mums izdodas!

Balvu Valsts ģimnāzijas direktore, projekta koordinatore Inese Paidere.

Mācību aktivitātes Spānijā.

Teju, teju noslēgsies otrais gads, kurš Balvu Valsts ģimnāzijai rit zem sadarbības zīmes ar 3 valstu skolām KA2 Erasmus + projekta “Straightening Winding Routes to Active Citizenship” ietvaros. Projektā piedalās Latvijas, Spānijas, Polijas un Somijas skolas. Aprīļa pirmajā nedēļā dalībvalstu skolu grupas, tai skaitā divas Balvu Valsts ģimnāzijas skolotājas Irīna Krivošejeva un Eva Zučika – Kuzņecova un trīs 7.-8. klašu skolēni – Marks Višņevskis, Krista Arule un Ketija Mozule, devās uz Spānijas pilsētu Piedras Blancas, Instituto de Educacion Secundaria Isla de la Deva skolu ar mērķi piedalīties mācību/mācīšanas/mācīšanās aktivitātēs par tēmu “Imigrācija un civilizāciju līdzāspastāvēšana”.

Gatavojoties mācību vizītei, tika veikts pētījums par tēmu “Imigrācija”. Lai noskaidrotu Balvu Valsts ģimnāzijas skolēnu viedokli un zināšanas par šo tēmu, tika veikta anketēšana, kurā piedalījās 50 skolēni. Rezultāti tika atspoguļoti digitālajā produktā un tika prezentēti aktivitāšu noslēguma dienā.

Piedaloties mācību aktivitātēs, ir gūts priekšstats ne tikai par Spānijas, bet arī par Polijas un Somijas izglītības sistēmām, skolotāju darba formām un skolēnu iesaistīšanu aktīvā mācību procesā. Projekta laikā skolēni nedēļas garumā iejutās vietējo jauniešu ikdienā. Lai iepazītu viņu sadzīvi, jaunieši dzīvoja viesģimenēs, kā arī piedalījās mācību stundās kopā ar jauniegūtajiem spāņu draugiem, savukārt skolotāji vēroja mācību stundas. Projekta aktivitātes bija rūpīgi saplānotas un balstītas uz sociāli  emocionālās mācīšanās metodes pielietošanu, izzinot imigrācijas tēmu. Sociāli emocionālā mācīšanās ir process, caur kuru skolēni apgūst un efektīvi izmanto zināšanas, attieksmes un prasmes, kas ir nepieciešamas, lai saprastu un pārvaldītu emocijas, noteiktu un sasniegtu pozitīvus mērķus, justu un izrādītu empātiju pret citiem, veidotu un uzturētu pozitīvas attiecības un pieņemtu atbildīgus lēmumus.

Salīdzinot ar Latvijas izglītības sistēmu, Spānija pārsteidza ar pozitīvo skolas un vecāku sadarbību – mācību iestādes regulāri rīko dažādas sapulces, vecāku tikšanās, kad kopā sanāk gan pedagogi, gan bērni un viņu vecāki, kuri īpaši aktīvi līdzdarbojas visā mācību procesā. Vecāku atbalsts bija jūtams visu nedēļu, jo vecāki sagādāja mājās gatavotus tradicionālos ēdienus Eiropas vakariņām un noslēguma pasākumam, kā arī paši iesaistījās pasākumos.

Spānijas izglītības iestādes lielu vērību pievērš drošībai. Apkārt skolām ir augsti žogi, uz logiem ir restes, bet kopumā skolās viss ir vienkāršs un funkcionāls. Lai veicinātu lielāku skolēnu interesi par mācībām, katrā no priekšmetiem tiek izstrādāti dažādi radoši un praktiski projekti, kas nodrošina daudz lielāku jauniešu iesaisti jaunu zināšanu apguvē. Skolēni mācību stundās izmanto grāmatas un veic uzdevumus patstāvīgi, tā tiek attīstīta patstāvīgā darba prasmes. 

Spānija lepojas ar iekļaujošo izglītību, t.i., izglītība tiek nodrošināta visiem iedzīvotājiem, neatkarīgi no viņu iepriekšējās izglītības, vecuma un spējām. Par to liecināja vairāki skolēnu radošie darbi un plakāti skolas noformējumā.

Spāņi ļoti rūpējas par to, lai varētu iespējami vairāk laika pavadīt kopā ar bērniem un ģimeni. Svētdienās visi veikali ir slēgti. Bērni jau no agras bērnības tiek vesti uz dažādiem zinātnes centriem, kur viņus atbilstoši savam vecumam iesaista dažādās izglītojošās aktivitātēs. Arī bibliotēkās var sastapt ļoti daudz skolēnu.

Projekta dalībnieki pavadīja iespaidiem bagātu nedēļu vienā no Spānijas septiņpadsmit apgabaliem – Astūrijā, kalnainā provincē ar bagātu mitoloģiju un kultūru. To dēvē par Spānijas apslēpto dārgumu, bet reģiona otrs nosaukums ir “zaļā Spānija”, jo tā ir arī zaļākā vieta visā valstī. Astūrija gadsimtiem ilgi bija kristiešu karaļvalsts cietoksnis, kas aktīvi karoja ar mauriem. Tas viss šodien atspoguļojas senajos mūros, vēstures liecībās, ēdiena  dažādībā. Neskatoties uz to, ka laikapstākļi mainījās ne pa dienām, bet stundām, notika dienas izzinošā ekskursija uz reģiona galvaspilsētu – Ovjedo. Pilsēta apbūra ar detaļām un sīkumiem, senatnīgajām ēkām un ieliņām. Apmeklējām Ovjedo katedrāli (Catedral de San Salvador), kura atrodas pašā vecpilsētas centrā un ir labs senās gotikas stila arhitektūras piemērs. Lai izzinātu Astūrijas vēsturi, tika apmeklēts Arheoloģijas muzejs (Museo Arqueologico de Asturias). Tā kā pilsēta atrodas kalnainas vietas Monte Naranco pakājē, pilnībā ir iespējams Ovjedo skatīt no putna lidojuma, mēs apskatījām iespaidīgākās astotā gadsimta celtnes Santa Maria del Naranco. Šī vieta ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Jāatzīst, ka Ovjedo pieminekļi sniedz spilgtu piemēru romānikas arhitektūras stila attīstībai Astūrijas karalistē.

Spāņi dzīvo citādi nekā cilvēki mūsu platuma grādos – tas ir fakts, kuru mēs pārbaudījām mācību vizītes laikā. Cilvēki šeit prot veltīt laiku sev gan darba dienās, gan brīvdienās, piemēram, daudzi kaut tikai uz 10 minūtēm piestāj kafejnīcā, lai izdzertu tasīti mazas kafijas un dotos tālāk savās gaitās – tas ir neatņemams dienas rituāls. Toties pārsteidz, cikos tiek ēstas vakariņas, pilnībā normāls laiks ir pulksten 21.00 vai 22.00, bet arī tik vēlu tā nav nekāda mazā ēdienreize. Arī restorānos vakariņas ātrāk par pulksten 20.30 var paēst ļoti reti. Ja gribas izjust spāņu restorānu atmosfēru, noteikti jāiet ēst vēlāk, taču jārēķinās, ka cilvēkiem tīk iet ārpus mājas ieturēt maltīti, tāpēc daudzos restorānos galdiņu var arī neatrast. Vairākos restorānos tiek pasniegti dienas piedāvājumi, un tas ātrāk par iepriekšminēto laiku nemaz netiek servēts.

Bijām ārkārtīgi pārsteigti, ka cilvēki nerunā vai ļoti, ļoti minimāli zina vārdus angļu valodā. Neskatoties uz valodas problēmām, ļaudis šeit ir ļoti draudzīgi, smaidīgi un izpalīdzīgi, pat tie, kuri nerunā angliski, centīsies palīdzēt kaut ar zīmju valodu.

Dalība Erasmus + projekta aktivitātēs ļāva skolēniem un skolotājiem pilnveidot valodas un IKT prasmes, pieņemt un cienīt citādo, ka arī izprast kultūras atšķirības, izzinot Spānijas kultūru un tradīcijas.

 

Ar iespaidiem dalījās

projekta koordinatore Irīna Krivošejeva.

Programmas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros BVĢ skolēni dodas izzinošā ekskursijā

9. aprīlī četrdesmit seši BVĢ skolēni devās izzinošā ekskursijā uz Rīgu.
Pateicoties programmas “Latvijas skolas soma” sniegtajām iespējām, tika apmeklēta Latvijas Nacionālā bibliotēka, Paula Stradiņa Medicīnas un vēstures muzejs un Dailes teātra izrāde “Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu”. Jaunieši , pirms došanās bibliotēkā un muzejā, tika sadalīti trīs grupās un saņēma uzdevumu- veidot fotostāstu, akcentējot vēstures faktus, eksponātus, arhitektūras un dizaina elementus.
Medicīnas muzeja apmeklējums bija patiesi aizraujošs, jo ģidi ļoti atraktīvi un interesanti stāstīja par medicīnas vēstures attīstību cauri gadsimtiem.
Skolēni atzina, ka visspilgtāk atmiņā paliks lieliskā izrāde, kurā bija vērojama izcila aktierspēle un kuras saturs bija pārdomas raisošs un personīgi uzrunājošs.
Jaunieši atzina, ka šādi braucieni ir lieliska iespēja iemācīties un uzzināt ko jaunu un ka tā ir lieliska iespēja kopā ar skolas biedriem apmeklēt kultūras pasākumus.

Balvu Valsts ģimnāzijas ERASMUS+ projekta SCHOOL EXCHANGE PARTNERSHIPS CULTURAL HETIRAGE” TRADITIONAL CHILDRENS’ GAMES” dalībnieku iespaidi Slovenijā

No 18. marta līdz 22. martam piecas Balvu Valsts ģimnāzijas skolnieces, kuras savās mājās izmitināja iepriekšējā Erasmus+ projekta bērnus – Anete Bērziņa 10b. klase, Roberta Sērmūkša 11.b, Dārija Semjonova 12b., Paula Paidere 12b. un Arta Smirnova 12.b, kā arī skolas direktore Inese Paidere un skolotāja Vineta Muzaļevska devās uz Slovēniju, uz tās galvaspilsētu Ļubļanu, lai piedalītos Erasmus+ projekta SCHOOL EXCHANGE PARTNERSHIPS CULTURAL HETIRAGE” TRADITIONAL CHILDRENS’ GAMES” 1. mobilitātes aktivitātēs. Šī projekta dalībvalstis ir Latvija, Slovēnija, Rumānija un Turcija. Projekta mērķis – starptautiskas sadarbības izveidošana un kultūras mantojuma saglabāšana, izzinot un praksē izmēģinot spēles, tādējādi atjaunojot un stiprinot komunikāciju paaudžu vidū. Spēļu spēlēšana sniedz ieguldījumu bērnu sociāli-emocionālajā attīstībā, sekmē stratēģisko domāšanu, attīsta kustību koordināciju. Pirmā projekta dalībnieku tikšanās notika Ļubļanā, Slovēnijas galvaspilsētā, kur mūs visus ļoti viesmīlīgi sagaidīja un uzņēma Primary School Koseze administrācija, pedagogi, viesģimenes.
Mūsu brīnišķīgais, izzinošais, izglītojošais ceļojums Slovēnijā sakās agrā pirmdienas rītā Koseze sākumskolā, ar projekta dalībnieku savstarpēju iepazīšanos, ar ekskursiju pa skolu, ar mācību stundu apmeklēšanu. Slovēņu bērni ir ļoti sirsnīgi mēs saņēmām neskaitāmas, pašdarinātas dāvaniņas. Muzicējot, mūs priecēja talantīgais skolas mūzikas skolotājs, Eirovīzijas dziesmu autors-Nino Ošlaks, mīlīgais skolas ansamblis un lieliskā slovēņu dziedātāja Anabella. Dienas turpinājumā mēs izzinājām un spēlējām četru tautu tradicionālās spēles- slovēņu, latviešu, rumāņu un turku. Turpmākajās dienās pamatīgāk iepazinām Slovēnijas izglītības sistēmu, kultūru, vēsturi, dabu, sportu un ekonomiku.
Slovēnija ir viena no mazākajām Eiropas valstīm. Mūsdienu Slovēniju parasti pazīst kā vienīgo Dienvidslāvijas republiku, kura atdalījusies no šīs valstu savienības bez karadarbības. Slovēnija ir unikāla zeme, jo neskatoties uz savu nelielo izmēru, tā ir ļoti daudzveidīga. Tā pilnībā attaisno tai piedēvēto epitetu „Eiropa attēlota miniatūrā”.
Projekta koordinatore, skolas pedagogi bija sarūpējuši aizraujošu ekskursiju programmu-Slovēnijas skaistāko vietu apmeklēšanu un iepazīšanu. Viena no tādām- Bledas pilsētiņa, tikai 15 km no Slovēnijas un Austrijas robežas. Bledā, uz 130 metru augstas klints, slejas viens no Slovēnijas simboliem – 1011. gadā romānikas stilā celtā Bledas pils. Pils zāles ir rotātas ar skaistām gotiskām velvēm, ģerboņiem un freskām. No tās paveras brīnišķīgs skats uz smaragdzaļo ezeru un kalniem. Pēc ekskursijas pa pilsētu, devāmies uz slovēņu nacionālas kūkas-“krēmšnites” degustēšanu. Tā bija ļoti garšīga!
Pārbraucieni starp ekskursijas objektiem pagāja nemanot, jo priecēja patiesi izteiksmīgie, gleznainie dabas skati: ceļmalās ziedošie ķirši, magnolijas, prīmulas- visās varavīksnes krāsās, kā arī Alpu kalnu sniegotās virsotnes un izteikti sakoptās savrupmājas, visas kā viena oranžiem dakstiņu jumtiem. Jāatzīmē, ka to visu vēl izteiksmīgāku darīja ļoti labas kvalitātes autoceļi. Jāakcentē, ka projekta dalībniekiem tika piedāvāta iespēja pabūt pasaulslavenajā Postojnas alā. Ekskursija alā sākas ar adrenalīna devu sniedzošo braucienu ar vilcienu. Iespaidīgā alu sistēma radusies aptuveni pirms 90 miljoniem gadu un to izrobojusi un tik neatkārtojamu padarījusi tur tekošā upe. Alas dziļumā temperatūra sasniedz tikai 10˚C un mums bija unikāla izdevība redzēt alas iemītnieku-pūķa mazuli- Baby Dragon. Tas ir neliels ķirzakveidīgs rāpuļu dzimtas pārstāvis, kuram bīstama ir gaisma un saules stari. Fascinējoši, ka šī dzīvā radībiņa bez barības uzņemšanas var iztikt līdz desmit gadiem.
Dienas turpinājumā apmeklējām Adrijas jūras krastu un pasakaino pilsētiņu Piraņu. Piraņa valdzināja ar viduslaiku dvesmas apvītām ieliņām, vēsturiskām celtnēm, iespaidīgu baznīcas torni un kapelu kalna galā no kura saskatījām Itālijas un Horvātijas krastus. Ceturtdien mums tika dāvāta iespēja apmeklēt kaut to patiesi iespaidīgu- Pasaules čempionātu tramplīnlēkšanā ar slēpēm( SKI jumping) Planicas slēpošanas trasē un jūsmot par sacensību atmosfēru, apbrīnot sportistu meistarību, uzņēmību, mērķtiecīgumu, todien Planica pulcēja vairāk kā 10 000 līdzjutēju. Brīvākos brīžos, nesteidzoties, elpojot izteikti svaigo pavasara gaisu, mēs pastaigājamies pa Slovēnijas galvaspilsētu-Ļubļanu, kura ir arī Slovēnijas finanšu un kultūras centrs. Pilsētas arhitektūra ievērojama ar savdabīgā arhitekta Jožes Plečnika darbiem. Mums neaizmirstama šķita Ļubļanas vecpilsēta. Pirmā lieta, kas pievērš tūrista uzmanību Ļubļanā, ir pūķi. Mazi, lieli, izgatavoti no dažādiem materiāliem. Tie sastopami gan kā suvenīri, gan kā ēku un tiltu rotājumi. Pūķi piešķir galvaspilsētai šarmu un mistikas nokrāsu, bez tam ir atzīti par oficiālu pilsētas simbolu. Galvenie – zaļie pūķi – ir nosēdušies uz Pūķu tilta, un ir pastāvīgs tūristu sajūsmas objekts. Virs Ļubļanas vecpilsētas, augstā pakalnā stāv viduslaiku pils. No tās visa pilsēta ir redzama kā uz plaukstas. Neaprakstāms skaistums! Neaizmirstamas emocijas sniedza “Ilūziju muzejs” un Slovēnijas “Nacionālais ģeogrāfijas muzejs”.Piektdienas pēcpusdienā apmeklējām pasākumu- “Open kitchen”, kas tiek rīkots Ļubļanas centrā katru piektdienu no marta līdz oktobrim un kurā iespējams iegādāties dažādu valstu tradicionālos ēdienos. Bet no slovēņu ēdieniem slavens ir saldais “potica”. Tas gatavots no mīklas un pildīts ar magoņu sēkliņām un riekstiem. Slovēnija sevi reklamē ar zīmolu “I feel Slovenia” (Es jūtu Slovēniju), kas pauž dabas un slovēņu rakstura līdzsvaru; tas runā par neskartu dabu un vēlmi to saglabāt. Ekonomika tiek virzīta uz pakalpojumiem; Slovēnija piedāvā augstākās klases pakalpojumus IT jomā. Šeit ir arī augsti attīstīta zāļu un automobiļu ražošana. Citas nozīmīgas nozares ietver pārtiku, elektroierīces, metālapstrādi un ķimikālijas. Vienlaikus pieaug tūrisma nozares nozīme. Jāatzīmē, ka mūs patīkami pārsteidza slovēņu atsaucīgums, draudzīgums, izpalīdzīgums. Šo tautu var raksturot kā godīgu, strādīgu, dabai draudzīgu, piezemētu un ļoti patriotisku, ar ļoti labām angļu valodas zināšanām. No viņiem mums noteikti ir ko pamācīties. Piecas dienas aizritēja nemanot, tās bija pavadītas aizraujošā piedzīvojumā, noderīgā izziņas procesā: par Slovēnijas izglītības sistēmu, kultūru, sportu, vēsturi, ekonomiku, tautas mentalitāti.
Paula Paidere: Erasmus+ mobilitāte ir lieliska iespēja ceļot un mācīties vienlaikus, redzēt daudz ko jaunu, kļūt patstāvīgākam, plānot mācības un studijas, izklaides un izdevumus. Tā ir arī pašrealizācijas iespēja- būt neatkarīgam, piedalīties dažādos pasākumos, pilnveidot svešvalodu zināšanas, kontaktēties ar citiem Erasmus+ projekta dalībniekiem un uzzināt daudz interesanta. Kulturālais “mikslis”, ikdienas dzīve Slovēnijā atklāja iespējas iepazīt kultūru tādā gaisotnē, kādā to nevar izdarīt tikai ceļojot, tā tiek lauzti stereotipi un krātas zināšanas.
Arta Smirnova: Šis brauciens paplašināja manu redzesloku par to, cik dažāda un skaista ir pasaule. Cik jauki un patiesi pieklājīgi ir cilvēki citās valstīs, ja spēj uzņemt pilnīgi svešu cilvēku savā ģimenē un pieņemt viņu kā savējo, tas man nozīmē ļoti daudz. Bija iespēja pagaršot vēl neredzētus ēdienus. Uzskatu, ka projekts ļauj man izpausties, novērtēt savas angļu valodas zināšanas, kā arī censties tās uzlabot, lai komunikācija ar citiem cilvēkiem būtu vēl kvalitatīvāka, jo runājot ar draugiem un skolotājiem es nespētu valodu apgūt pilnībā. Esmu ļoti apmierināta un pateicīga par brīnišķīgo iespēju doties kaut kur tālāk par Latvijas robežām un ieraudzīt skaisto.
Dārija Semjonova: Ģimene, kurā es dzīvoju bija ļoti jauka un visi runāja ļoti labā angļu valodā. Patika, ka apskatījām daudzas vietas. Slovēņu un rumāņu bērni ir ļoti jauki, ar turkiem bija grūtāk komunicēt, jo viņi tik labi neprot angļu valodu.
Roberta Sērmūkša: Bija ļoti interesanti un noderīgi uzzināt kā skolēni mācās citās valstīs. Uzskatu, ka vienmēr vajag izmantot opciju-ceļošana, lai iepazītu jaunus cilvēkus un nodibinātu draudzīgus kontaktus.
Anete Bērziņa: Slovēnijā iepazinos ar citām kultūrām, sadarbojos, komunicēju ar jauniem cilvēkiem no citam valstīm, priecājos par Slovēnijas skaistajiem dabas skatiem.
Kā gan var neiemīlēt valsti, kuras nosaukumā ir vārds mīlestība jeb “love” – sLOVEnia?!

,,Cultural Heritage: Traditional Children’s Games”

Pirmo reizi Erasmus + projekta ietvaros īstermiņa mācību/mācīšanās un mācīšanas aktivitātes skolēniem notika Balvu Valsts ģimnāzijā, Balvos.


Laikā no 15.oktobra līdz 19.oktobrim Balvos bija dzirdama angļu valoda, jo starptautiskajā starpskolu stratēģiskās partnerības Erasmus+ projekta “Straightening Winding Routes to Active Citizenship” ietvaros Balvu Valsts ģimnāzijā viesojās 12 skolēni un 7 skolotāji no Spānijas, Polijas un Somijas. Neskatoties uz to, ka starpskolu sadarbības projekti ģimnāzijā tiek realizēti jau trešo gadu, šī bija pirmā reize, kad mācību/mācīšanās un mācīšanas aktivitātes skolēniem tika organizētas mūsu skolā, pirmoreiz mūsu skolēni savās mājās uzņēma ārzemju viesus, pilnveidoja svešvalodas prasmes, kā arī ieguva jaunus draugus. Paldies 12 ģimenēm, kuras teica “jā” un piekrita būt par viesģimenēm. Ārzemju viesi ļoti augstu novērtēja ģimeņu viesmīlību un dāsnumu.
Nedēļa bija piesātināta ar notikumiem un daudzveidīgām aktivitātēm. Laiks lutināja, fantastiskais rudens priecēja ar savu krāšņumu. Skolēni un skolotāji atzina, ka visas aktivitātes bija labi pārdomātas un interesantas. Pirmdien (15.10.) ciemiņus sagaidīja skaisti izrotāta skola ar dalībvalstu karodziņu virtenēm, fotostūrītis ar uzrakstu “Laipni lūdzam Balvos!” latviešu, angļu, spāņu, poļu un somu valodā, ar plakātiem par valstīm, kurus gatavoja ģimnāzijas skolēni. Pēc ekskursijas skolā notika ledus laušanas aktivitātes un nodarbība par publisko runu. Pēcpusdienā devāmies uz Alūksnes pilsētu, apmeklējām muzeju “Dabas labirinti” un iepazinām pilsētu, braucot ar kuģīti.
Otrdien (16.10.) pēc trīs garām nodarbībām par tēmu “Ir viena rase – cilvēce” notika Eiropas vakariņas ar viesģimenēm. Skolēni iepazīstināja ar savas valsts tradicionālajiem ēdieniem, piedalījās dažādās atrakcijās un atraktīvi pavadīja laiku. Svinīgajām vakariņām tika sagādāta īpaša burtu torte “Erasmus+”.
Trešdien (17.10.) devāmies uz Latvijas galvaspilsētu – Rīgu. Skolēni apmeklēja Latvijas Okupācijas muzeju un piedalījās nodarbībā “Ebreju vēsture Latvijā un holokausts”. Nodarbības mērķis bija izprast cilvēka dzīvības vērtību un sabiedrības attieksmi un rīcību holokausta laikā Latvijā. Izmantojot daudzveidīgus vēstures avotus – fotogrāfijas, plakātus, atmiņas un dokumentus, skolēni gida vadībā uzzināja par ebreju dzīvi un nozīmi Latvijas politikā, ekonomikā un kultūrā vēl pirms nacistiskās Vācijas okupācijas. Nodarbības turpinājumā skolēni mēģināja izprast Latvijas iedzīvotāju attieksmi, motivāciju un rīcību holokausta laikā. Kāpēc bija ebreju glābēji? Kāpēc bija vienaldzīgie? Kāpēc citi sadarbojās ar nacistu varas iestādēm un piedalījās noziegumā? Izmantojot šo skaudro vēstures mācību, skolēni tika mudināti prezentēt un pastāstīt par uzzināto.
Pēc nodarbības muzejā sekoja aizraujoša ekskursija pa Vecrīgu, kuru saplānoja un organizēja ģimnāzijas 10. klases skolnieks Artūrs Supe. Pēc garšīgām pusdienām Lido atpūtas centrā sekoja divu stundu izzinoša programma Latvijas Brīvdabas muzejā, kuru vadīja aktieris Imants Vekmans. Skolēni un skolotāji iepazinās ar ģenerālo informāciju par zemnieku dzīvi Latvijā 17.-19.gs. un piedalījās Ganu spēlēs. Programmas mērķis bija radīt skolēnos interesi par latviešu tautas materiālās un nemateriālās kultūras mantojumu, padarīt skolēniem saistošāku muzeja ekspozīcijas uztveri, izmantojot spēļu un rotaļu elementus, kā arī veicināt komandas sadarbību un atbildību. Dalībnieki iepazinās ar zvejnieku mājām un to iekārtojumu, apmeklēja koka amatnieku darbnīcu un piedalījās rotaļās, kuras bērni spēlējuši agrākos laikos.
Ceturtdien (18.10.) projekta dalībnieki apmeklēja trīs mācību stundas Balvu Valsts ģimnāzijā, kas deva iespēju skolēniem salīdzināt mācību procesu Latvijas skolā ar savu skolu. Neskatoties uz to, ka stundas notika latviešu valodā, tās skolēniem un skolotājiem šķita interesantas un noderīgas. Pēcpusdienā skolēni gatavojās publiskajai runai un turpināja izstrādāt prezentācijas. Vakaru skolēni pavadīja viesģimenēs, bet skolotāji devās iepazīt kaimiņpilsētu Gulbeni.
Ātri pienāca projekta aktivitāšu noslēguma diena (19.10.), kad skolēni uzstājās ar publisko runu par tēmu “Ir viena rase – cilvēce”. Skolēni veica gan pašvērtējumu, gan novērtēja citu skolēnu uzstāšanos. Jāatzīst, ka visas prezentācijas un uzstāšanās bija ļoti augstā līmenī, neskatoties uz to, ka tēma šim vecumposmam (13-14 gadi) bija sarežģīta. Pēcpusdienā dalībnieki devās pastaigā pa pilsētu un apmeklēja Balvu reģionālo muzeju, bet, atgriežoties skolā, viņus gaidīja neaizmirstams koncerts, kuru sagādāja ģimnāzijas skolēni kopā ar pulciņu skolotājiem. Koncerta noslēgumā tika pasniegtas balvas, sertifikāti, visi tika aicināti iemācīties latvisku deju un nogaršot Latvijas tradicionālo gardumu – kliņģeri.
Ir patiess prieks un gandarījums par paveikto, par skolēniem, kuri piedalījās Erasmus+ projekta īstermiņa mācību/mācīšanās/mācīšanas aktivitātēs. Prieks, ka skolēni ne tikai ieguva jaunas zināšanas, bet arī paplašināja savu redzesloku, uzlaboja svešvalodas prasmes, bagātināja pieredzi un ieguva jaunus draugus.
Projekta koordinatore
Irīna Krivošejeva.

Balvu Valsts ģimnāzijas skolotāja Irīna Krivošejeva piedalās kontaktseminārā Rumānijā.

Laika posmā no 18.-23. jūnijam Balvu Valsts ģimnāzijas skolotāja Irīna Krivošejeva piedalījās starptautiskajā Erasmus+ kontaktseminārā ,,Results Plus: The sound of projects” Bukarestē, Rumānijā.
Rumānija daudziem saistās ar leģendu, ka reiz te esot dzīvojis vampīrs Drakula. Tā ir valsts, kurā vērojami pārsteidzoši dabas skati ar kalnu ainavām, viduslaiku arhitektūra, nocietinātas pilsētas un romantizētas pilis. Rumānijas vērtība ir Karpatu kalni, kas atrodas valsts ziemeļos, Transilvānijā (tulkojumā nozīmē – vieta starp mežiem).
Kontaktsemināra galvenā tēma bija DEOR stratēģija – projektu rezultātu redzamība, izplatīšana un izmantošana, kas arvien vairāk tiek iekļauts Erasmus + projektu vadlīnijās un ir kā obligāta prasība. Stratēģija vērsta uz to, lai sabiedrība ne tikai uzzinātu par projekta rezultātu, bet lai to ietekme ir pēc iespējas lielākai sabiedrības daļai, projektu pieteikumos tai ir jābūt izstrādātai un pierādītai. Seminārs bija organizēts tiem, kas raksta un realizē projektus, kā arī tiem, kuri vērtē tos vai izstrādā projektu nolikumus.
Seminārā iegūtas zināšanas, kas ir DEOR un kā izstrādāt tā stratēģijas, kā arī tika gūta izpratne par vairākām opcijām, kuras var izmantot, lai izplatītu un padarītu vizuāli interesantākus projekta rezultātus. Dalībnieki no Rumānijas un Maltas dalījās labās prakses piemērā, prezentējot sava projekta rezultātus. Īpaši interesantu semināru padarīja tās vadītājas – Eugenia Barbu un Andrea Chiricescu, slavenas Bukarestes leļļu teātra aktrises.
Kontaktseminārs deva lielisku iespēju prezentēt Balvu Valsts ģimnāzijā realizēto Erasmus + projektu ,,Effective Methods for Strengthening The Learning Process in Teaching Science” 40 pārstāvjiem no 15 ES dalībvalstīm un veidot savstarpējās sadarbības tīklus nākotnes partnerības projektu īstenošanai.

Irīna Krivošejeva,
Balvu Valsts ģimnāzijas skolotāja.

Erasmus + projekta koordinatoru trešā starpvalstu tikšanās Balvos, Balvu Valsts ģimnāzijā.

2016.gada 1.septembrī Balvu Valsts ģimnāzijā tika uzsākts Starptautiskais starpskolu stratēģiskās partnerības projekts Erasmus + KA2 “Effective Methods for Strengthening the Learning Process in Teaching Science”. Projekta mērķis – veidot administrācijas, skolotāju un skolēnu komandu, lai nākotnē veicinātu izmaiņas, mācot dabaszinības un matemātiku. Komandas darbs ir balstīts uz aktīvu mācīšanos, izmantojot daudzveidīgas metodes, apgūstot dabaszinības un kritisko domāšanu caur kultūras un tuvākās apkārtnes prizmu, uzlabojot valodas prasmes, veidojot daudzvalodīgu mācību procesu un ieviešot inovatīvas mācību metodes. Divu gadu garumā minētajā projektā sadarbojās Latvijas, Itālijas, Turcijas, Lietuvas un Portugāles skolotāji un skolēni, lai kopā mācītos, darbotos, dalītos savā labajā praksē Eiropā. Šī gada 31.augustā projekts noslēgsies. Tāpēc, lai izvērtētu tā rezultātus, laikā no 14. līdz 16. maijam Balvos, Balvu Valsts ģimnāzijā, notika trešā starpvalstu sanāksme, kurā piedalījās trīspadsmit partnerības skolu koordinatori, skolotāji, direktori un vietnieki.
Sanāksmes mērķis bija izvērtēt projekta rezultātus, atskatīties uz paveikto savā skolā, izanalizēt aktivitātes, kas notika projekta laikā, vienoties par noslēguma atskaites paraugu, kura tiks iesniegta valsts nacionālajām aģentūrām. Sanāksmes laikā tika apspriestas dažādas projekta izplatīšanas iespējas savā, kā arī citās Eiropas Savienības valstīs. Koordinatori sniedza informāciju par projekta pozitīvo ietekmi uz skolotājiem, skolēniem un vecākiem. Notika darbs pie projekta rezultātiem: mājaslapas, e-grāmatas noformējuma un satura, videosižeta par projekta gaitu un skolēnu anketēšanas rezultātiem. Sekot projekta gaitai un aktivitātēm, kā arī apskatīties projekta rezultātus var projekta mājas lapā: https://smileserasmus.wixsite.com/smiles.
Apliecinot latviešu viesmīlību, 13.maijā sanāksmes dalībnieki tika sagaidīti Rīgā un patīkami pārsteigti ar zirgu izjādi Gulbenes novada “Purenēs”, kur guva iespēju baudīt Latvijas dabu, atrodoties tālu prom no pilsētām, zirga mugurā apskatot burvīgās lauku ainavas, plašos laukus, mežus un mazos lauku celiņus.
Pirmdienas rītā (14.05.) projekta dalībnieki skolā tika sagaidīti ar muzikālu sveicienu un skolas direktores Ineses Paideres uzrunu, stāstījumu par skolu un videofilmu par Latviju. Pēcpusdienā notika izzinoša ekskursija Alūksnē gida pavadībā, brauciens ar plostu pa Alūksnes ezeru, tika apmeklēts Dabas muzejs “Vides labirinti”, Stāmerienas pils un Stāmerienas Sv. Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīca.
Otrdienas (15.05.) rītā sanāksmes dalībnieki devās uz novada domi vizītē pie Balvu novada domes priekšsēdētāja Aigara Pušpura. Vizītes laikā dalībnieki tika iepazīstināti ar Balvu novadu. Pēc tam sekoja ekskursija uz blakus novadiem, tika apskatīta Latvijas vecākā pilsēta Ludza, kā arī Rēzekne un Aglona. Aglonā tika apmeklēts “Maizes muzejs”, kur dalībniekus iespaidoja stāstījums par maizes vēsturi, uzturvērtību, rudzu maizes gatavošanu pēc sentēvu metodēm, maizes degustācija, zāļu tēja ar medu.
Trešdien (16.05.) Balvu Valsts ģimnāzijas skolēni iepriecināja ar saviem priekšnesumiem noslēguma koncertā. Ar mūsdienu dejām uzstājās grupas “Terpsihora” un “Di-dancers” dejotāji, kā arī tautu deju kolektīvs “Purenīte”, ar dziesmām priecēja skolas ansamblis un koris. Koncerta noslēgumā deju kolektīvs “Purenīte” iemācīja sanāksmes dalībniekiem deju “Cūka driķos”.
Apzinoties, ka tā bija pēdējā tikšanās projekta laikā, ārkārtīgi grūti bija atvadīties no projekta dalībniekiem, jo šo divu gadu laikā bijām kā viena liela, draudzīga ģimene. Milzīgs paldies visiem projektā iesaistītajiem skolotājiem, skolēniem, vecākiem, skolas vadībai par ieguldīto darbu, lai sasniegtu projekta mērķus un īstenotu uzdevumus. Īpašu paldies gribas teikt skolas direktorei Inesei Paiderei, kura bija šī projekta iniciatore un atbalstītāja.
Jauku vasaru vēlot,
projekta koordinatore Irīna Krivošejeva.

Balvu Valsts ģimnāzija piedalās ERASMUS + projekta ‘’Straightening Winding Routes to Active Citizenship” mācīšanās/mācīšanas mācību aktivitātēs Somijā

Laika posmā no 22. aprīļa līdz 28. aprīlim četras Balvu Valsts ģimnāzijas 8.b.,8,c., 7.a. klašu skolnieces Eva Daniela Pokule, Sintija Kokoreviča, Evelīna Dokāne , Beāte Dārziņa un divas skolotājas – vēstures skolotāja Mudīte Stepanova un angļu valodas skolotāja Inga Vanaga piedalījās Erasmus + programmas aktivitātēs Somijā, Kalajoki pilsētā, Merenojankoulu skolā. Kalajoki ir neliela pilsēta (apm. 10 000 iedzīvotāju) Baltijas jūras, Botnijas līča krastā, aptuveni 700 km ziemeļrietumu virzienā no Somijas galvaspilsētas Helsinkiem, kas projekta aktivitāšu norises laikā nozīmēja došanos atpakaļ tuvāk ziemīgiem laika apstākļiem, joprojām ledus klātam jūras klaidam, taču, galvenokārt, iespēju gūt ieskatu Somijas izglītības sistēmas veiksmes stāsta praktiskajās izpausmēs, veiksmīgā un daudzveidīgā tehnoloģiju pielietojumā mācību/ mācīšanās procesā un sadarbības prasmju kā arī radošumu veicinošu mācību metožu pielietojumā.
Vizītes pirmo dienu(23.04), kā arī visas pārējās caurvija dažādu informāciju tehnoloģiju un rīku prezentācijas, to pielietojums mācību/ mācīšanās un projekta aktivitāšu norisē – atpazinām jau pazīstamus un pielietotus IT rīkus, tādus kā Kahoot, Quizlet, Prezi, kā arī mazāk zināmus, piemēram, Book Creator, RubiStar, Padlet u.c. Skolēniem un skolotājiem bija iespēja apgūt un pilnveidot kodēšanas un programmēšanas iemaņas izmantojot Micro:bit un QR kodu programmas. Papildus šiem atsevišķajiem IT rīkiem kā būtiska un visaptveroša mācību/ mācīšanās procesa sastāvdaļa Somijas skolās tiek pielietota Google Classroom interneta platforma, kas nodrošina “bezpapīra” jeb digitālu mācību materiālu apmaiņu, mācību procesa monitorēšanu, mācību procesā iesaistīto pušu saziņu un sadarbību, un, kuras efektīvu darbību nodrošina katram skolēnam pieejamiem planšetdatori. Konkurētspējīgs informāciju tehnoloģiju lietojums un radošums inovāciju attīstīšanā kā atslēgas vārdi caurvija vairāku projekta aktivitāšu norisi un jo īpaši tika uzsvērts reģiona lielākās pilsētas Oulu jeb kā somi to dēvē “Arktiskās silikona ielejas” apmeklējuma laika. Šeit skolēni un pedagogi viesojās Oulu zinātnes centrā “Tietomaa”, Oulu mākslas un tehnoloģiju muzejā, kur būtiska ekspozīcijas daļa veltīta Somijas informāciju un sakaru giganta Nokia vēsturei, veiksmes stāstam un tā transformācijām attīstoties jaunā veidolā.
Nedēļas garumā skolēni ļoti aktīvi darbojās. Pirmdienā notika „ledus laušanas” aktivitātes, ko vadīja atraktīvais skolotājs Viljams, tad sākās darbs – https://bookcreator.com/, kur internacionālās grupās nedēļas laikā jāizveido e-grāmata par spilgtākajiem iespaidiem. Somu, spāņu, poļu un latviešu projekta dalībnieki prezentēja savus mājas darbus, izmantojot SCAMPER metodi. Tas ir domāšanas rīks, kas palīdz cilvēkiem domāt par pārmaiņām, lai izveidotu jaunus vai izmainītu eksistējošus produktus. Balvu Valsts ģimnāzijas meitenes stāstīja par SCAMPER metodes pielietojumu vēstures stundā, mācoties par I pasaules karu, un par savām kultūras somām(culture bag), bet prezentācija tika veidota www.powtoon.com. Vakarpusē sekoja kultūras vakars ar katras valsts tradicionālajiem ēdieniem un atraktīviem priekšnesumiem – dziesmām, spēlēm, nacionālām dejām, tostarp arī Tūdaliņ, tagadiņ… Otrdien(24.04)ekskursijas laikā uz Oulu netraucēja pat lietus, autobusā tika izspēlēti mēles mežģi, mikrofonā bija jānorunā savu valstu mēles mežģi. Zinātnes centrā Tietomaa visi apmeklēja populārzinātnisku filmu, piedalījās aktivitātēs, Oulu mākslas un tehnoloģiju muzejā iepazinās ar Somijas informāciju un sakaru giganta Nokia vēsturi. Sekoja ekskursija pa Oulu vecpilsētu un brīvais laiks.Trešdien (25.04.)skolēni piedalījās mācību stundās kopā ar viesģimenēm, turpināja darbu pie e-grāmatām, kā arī apguva un pilnveidoja kodēšanas un programmēšanas iemaņas izmantojot Micro:bit, veidojot spēles. Ceturtdien (26.04) visi projekta dalībnieki devās pārgājienā uz Poukamu, Vihasniemi pie Botnijas līča, kur skolotāju Aino un Sannas vadībā, izmantoja QR kodu programmas un piedalījās dažādās skautu aktivitātēs – orientēšanās ar uzdevumiem, dabas materiālu izmantošana , putnu vērošanas torņa apmeklējums, malkas zāģēšana u.c. Noslēgumā draudzīgi tika ceptas desiņas un maršmelovi, spēlētas somu spēles. Pēcpusdienā projektā iesaistītie skolēni apmeklēja Kalajoki baseinu. Piektdien (27.04)laiks ritēja, veidojot un izspēlējot Kahoot, katra grupa prezentēja izveidoto e-grāmatu par projekta nedēļu, tika izvērtēts projekta darbs RubiStar, kam sekoja dāvanas un sertifikāti, bet vakarā atvadu pasākums. Agrā sestdienas rītā ar asarām meitenes atvadījās no viesģimenēm un jauniegūtajiem draugiem. Projekta aktivitātēs iesaistīto skolnieču vārdā sirsnīgs paldies par viesģimeņu laipnību un ieinteresētību, uzņemot mūsu skolnieces, jo pēc skolā un ārpus skolas pavadītajām aktivitātēm meitenēm tika piedāvāts gan peldbaseina, gan somu kultūras un dzīvesveida neatņemamas sastāvdaļas – saunas apmeklējums, tuvākas un tālākas apkaimes iepazīšanas ekskursijas. Paldies ģimenēm par viesmīlīgo uzņemšanu! Pašu projekta aktivitāšu dalībnieču, Balvu valsts ģimnāzijas skolnieču vērtējumā būtiskākie ieguvumi, jaunatklājumi un secinājumi atgriežoties mājās:
• Ļoti patika atmosfēra Somijā, izplānotās aktivitātes
• Visi bija ļoti draudzīgi
• šādi projekti ir laba iespēja iepazīt pasauli un iegūt jaunus draugus (Sintija)
• Šīs septiņas dienas bija aizraujošas, patīkami, pozitīvi cilvēki, dažreiz bija sajūta kā mājās
• Iemācījos kļūt atbildīgāka un sāku cilvēkus vairāk novērtēt, jo katrs esam citādāks(Eva Daniela)
• Ieguvu jaunus draugus un jaunu pieredzi, redzēju skaistu valsti, kurā noteikti vēlos atgriezties (Evelīna)
• Es negribēju braukt mājās! Visvairāk man patika dzīvošana viesģimenēs un jaunu draugu iegūšana. Pozitīvas un labas atmiņas!(Beāte)
Piedalīšanās Erasmus+ projekta aktivitātēs paplašināja redzesloku, uzlaboja angļu valodas prasmes, saskarsmes prasmes, sniedza jaunu pieredzi darbā ar ITK. Darbojoties kopā ar somu, spāņu, poļu skolēniem, tika popularizēta Balvu Valsts ģimnāzija, Balvi un Latvija. Nākamā projekta dalībnieku tikšanās rudenī notiks Balvos. Uz tikšanos!

Balvu Valsts ģimnāzijas skolotāji un skolēni Erasmus+ projekta ietvaros viesojas Turcijā.

Laika posmā no 15. aprīļa līdz 20. aprīlim trīs Balvu Valsts ģimnāzijas 11.b klases skolnieces Dārija Semjonova, Laura Berne un Paula Paidere, kā arī četras skolotājas – projekta koordinatore Irīna Krivošejeva, direktores vietniece Ināra Konivale, matemātikas skolotāja Irēna Baltiņa un fizikas skolotāja Ārita Andrejeva piedalījās Erasmus + programmas 2.pamatdarbības projekta “Effective Methods for Strengthening the Learning Process in Teaching Science” īstermiņa mācību/mācīšanās/mācīšanas aktivitātēs Turcijā, Mersinā, MDTO MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI (partnerskola, Jūras profesionālā vidusskola). Mersina ir pilsēta Vidusjūras krastā Turcijas dienvidos.
Pirmdien (16.04.) notika izzinoša ekskursija skolā, matemātikas spēles skolēniem un prezentācija par Fatih projektu. Jūras profesionālā vidusskola ir mūsdienīgi aprīkota, nodrošināta ar jaunākajām tehnoloģijām, ir kuģa imitācijas telpas. Projekta Fatih ietvaros katrs kabinets ir aprīkots ar interaktīvajām tāfelēm, skolēni strādā ar planšetdatoriem, kuros ir pieejamas e-grāmatas. Papildus e-grāmatām planšetdatori ietver klases nodarbības, skaņas, animācijas un grafiku. Gan skolotājiem, gan studentiem ir ierobežota piekļuve citām tīmekļa vietnēm. Projektu pilnībā izstrādājuši turku inženieri, tajā ir ieguldīti 18 biljoni dolāru un plāno ieguldīt vēl 10 miljonus. Guvām iespēju izbaudīt turku nacionālos ēdienus, jo skolas kolektīvs šīs dienas pusdienās piedāvāja tos izgaršot. Turku virtuve ir pazīstama kā viena no labākajām pasaulē. Tā ir īpaša ar daudzveidīgām receptēm, dabīgo sastāvdaļu izmantošanu, bagāta ar smaržu un garšu buķeti, tāpēc tiek uzskatīta par vienu no trim galvenajām virtuvēm pasaulē.
To, ka izglītībai pievērš lielu uzmanību un tajā iegulda finansiālos līdzekļus, sapratām otrdien, apmeklējot Tarsus profesionālo vidusskolu un Tarsus Amerikas koledžu. Koledža dibināta 1888.gadā. Tā ir Turcijas desmit labāko skolu sarakstā pēc absolventu panākumiem visā pasaulē. Divi koledžas skolēni stāstīja par saviem veiksmīgi īstenotajiem projektiem. Tarsus profesionālajā vidusskolā mācās 500 skolēni, skola piedāvā apgūt dažādas nozares/virzienus: pārtikas, metāla un mašīnu tehnoloģijas, mēbeļu projektēšanas, elektrības un elektronikas. Skola iespaidoja ar mūsdienīgi aprīkotām laboratorijām, kurās notika meistarklases gan skolēniem, gan skolotājiem, ar siltumnīcām, kurās skolēni mācās audzēt un kopt augļus un dārzeņus, ar mēbeļu ražošanas cehu, kurā ir ražotas visas skolas mēbeles, ar krāšņu bibliotēku, gaiteņiem un klasēm.
Trešdien apmeklējām Zinātnes un Mākslas centru (Bilsem), kur aktīvi darbojāmies, izmantojot QR kodus jeb divdimensiju svītrkodus, ko plaši izmanto, lai informāciju “pārnestu” jaunākās paaudzes mobilajos telefonos vai citās mobilajās ierīcēs. Šis centrs ir sabiedriskā iestāde talantīgiem un apdāvinātiem bērniem no 8 līdz 18 gadu vecumam. Bērniem ir īpaša izglītības programma, neformālā pieeja mācībās un izglītībā. Pēcpusdienā guvām priekšstatu par Turcijas kultūru, apmeklējot Mersinas Lielo mošeju, Grieķu pareizticīgo baznīcu, Jūrniecības un arheoloģijas muzejus.
Ceturtdiena bija projekta nozīmīgākā diena, jo piedalījāmies partnerskolas ikgadējā pasākumā “Science Fair”. Zinātņu izstādē (“Science Fair”) skolēni prezentēja savus zinātniskā projekta rezultātus ziņojuma, reklāmas stenda vai modeļu veidā. Šogad apmeklētājiem tika prezentēti 20 projekti par zinātni, matemātiku un tehnoloģijām. Skolēni šos projektus veica mācību stundu laikā visa gada garumā. Šī ikgadējā izstāde ir nozīmīga, jo motivē skolēnus iepazīt zinātni, māca dalīties gan ar izstrādātajiem projektiem, gan ar idejām ar citiem skolēniem, vecākiem un cilvēkiem, kas apmeklēja izstādi. Balvu Valsts ģimnāzijas skolēni un projektā iesaistītās partnerskolas no Lietuvas, Portugāles un Itālijas arī prezentēja savās izglītības iestādēs realizētos projektus. Pēc svinīgā pasākuma aktīvi iesaistījāmies turku tradicionālajās dejās un sportiskajās aktivitātēs. Dienas izskaņā skolēniem notika aizraujoša nodarbība robotikā.
Noslēguma dienā, 20.aprīlī, apmeklējām mūsdienīgu Tehnoparku. Turcijas Tehnoloģiju attīstības fonds ir Turcijas pirmā publiskā un privātā sektora finansētās programmas vadītājs, lai atbalstītu privātā sektora pētniecības un attīstības, un tehnoloģiju inovāciju projektus. Mēs iepazināmies ar vienu no projektiem – dronu, kas var pacelt gaisā līdz 68 kilogramiem. Nākotnē šādus dronus plāno izmantot preču transportēšanai.
Atvadu vakariņās saņēmām medaļas par dalību “Science Fair” un sertifikātus par dalību īstermiņa mācību aktivitātēs. Patīkami bija vērot skolēnu laimīgās sejas, jo viņi ieguva jaunus iespaidus, zināšanas un draugus. Bija grūti atvadīties no kolēģiem, ar kuriem sadarbojamies un esam sadraudzējušies šo divu gadu garumā, jo šī bija pēdējā īstermiņa mācību aktivitāte projekta ietvaros. Turcijā guvām pozitīvas emocijas, patīkamus iespaidus, izbaudījām turku viesmīlību, šīs zemes krāšņumu, iepazinām kultūru, tradīcijas un bijām kopā ar atvērtiem, komunikabliem cilvēkiem.

Irīna Krivošejeva,
Balvu Valsts ģimnāzijas angļu valodas skolotāja,
projekta koordinatore