ERASMUS+ projekts CULTURAL HETIRAGE” TRADITIONAL CHILDRENS’ GAMES”tikšanās Bukarestē, Rumānijā

No 15.aprīļa līdz 19. aprīlim pieci ģimnāzijas skolēni – Sandis Krivišs, Egija Logina, Gerda Voite, Agrita Prole, Ketija Rakstiņa-,skolas direktore Inese Paidere un skolotāja Gaida Fengāne apmeklēja Rumānijas galvaspilsētu Bukaresti, lai piedalītos Erasmus+ projekta SCHOOL EXCHANGE PARTNERSHIPS CULTURAL HETIRAGE” TRADITIONAL CHILDRENS’ GAMES” otrās mobilitātes aktivitātēs. Šī projekta dalībvalstis  ir Latvija, Slovēnija, Rumānija un Turcija. Projekta mērķis – starptautiskas sadarbības izveidošana un kultūras mantojuma saglabāšana, izzinot un praksē izmēģinot spēles, tādējādi atjaunojot un stiprinot komunikāciju paaudžu vidū. Spēļu spēlēšana sniedz ieguldījumu bērnu sociāli emocionālajā attīstībā, sekmē stratēģisko domāšanu, attīsta kustību koordināciju.

Rumānijā mūs viesmīlīgi uzņēma Scoala Gimnaziala ”MihaiBotez”. Skolas pagalmā mūs sagaidīja ar sālsmaizi visi skolotāji un skolēni, skanēja katras valsts himna.

            Pirmdiena iesākās ar Mystery City Game aktivitāti, skolēni un skolotāji sadalījās komandās un saņēma karti ar veicamajiem uzdevumiem. Šī spēle deva iespēju iepazīt Bukarestes kultūras pieminekļus, sadraudzēties un sākt sazināties angļu valodā. No astoņām komandām pirmo vietu izcīnīja komanda, kuras sastāvā ietilpa dalībnieki no Latvijas: ģimnāzijas direktore un GerdaVoite.

            Otrdien devāmies uz skolu, kur mūs sagaidīja visi skolēni un skolotāji, ģērbušies nacionālajos tērpos. Katras valsts komanda tika sagaidīta ar himnu, pēc kuras atskaņošanas mūs aicināja pagaršot mājās ceptu maizīti un sāli. Apmeklējām vairākas klases, saņemot sirsnīgus sveicienus dziesmās, dzejā, kā arī mīļas bērnu darinātas dāvaniņas. Šajā skolā liela daļa skolēnu apmeklē Teikvando nodarbības. Skolēnu cīņas mākslas demonstrējumus vērojām arī mēs.

            Trešdien visu dienu notika tradicionālo spēļu festivāls, katrai valstij prezentējot trīs dažādu vecumposmu spēles. Priecājamies, ka mūsu vadītās spēles- ,,Diena un Nakts’’, ,,Pēdējais pāris šķiras’’ un ,,Adata, diegs, mezgls’’- ļoti patika slovēņu, turku un rumāņu skolēniem.

            Brīnišķīgs ceļojums sagaidīja ceturtdien, kad ar autobusu devāmies uz Transilvāniju, Drakulas pili- vēsturisku reģionu Eiropā, mūsdienu Rumānijas ziemeļaustrumu daļā, ko pārsvarā apdzīvo rumāņi un ungāri. Transilvānija tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “viņpus meža”. To labi var sajust, braucot no Ungārijas puses. Mežu ir tik daudz, ka patiešām liekas, ka dodies uz vietu, kur dzimis slavenais  vampīrs Vlads Cepešs jeb Drakuls, par kuru rakstnieks Bīms Stokers ir sarakstījis leģendu, kurā  runa ir tikai par rakstnieka fantāzijas augli. Patiesībā Vlads Drakuls bija firsts, Valahijas kņazs. Drakuls tulkojumā nozīmē pūķa dēls. Drakuls bija izteikti nežēlīgs, bet tajā pašā laikā ārkārtīgi taisnīgs un dāsns, bet nekādā gadījumā viņš nav bijis vampīrs. Par viņa valdīšanas laiku Rumānijā saglabājies priekšstats kā par vienu no labākajiem laikiem šajā teritorijā.

            Otra pils, kuru apmeklējām, bija viena no Eiropas skaistākajām pilīm – Pelešas pils (dēvēta arī par Peles pili), kuru uzskata par Karpatu pērli ar 160 istabām un karalisku pagātni. Tā ir lielisks vācu neorenesanses arhitektūras meistardarbs, kas lieliski iederas gleznainajā Buceģu kalnu ainavā.

            Piektdien katras valsts dalībnieki prezentēja nacionālos ēdienus, stāstot par tiem angļu valodā, mācīja tautu dejas. Visi kopā dziedājām Eiropas savienības himnu. Mēs, ģērbušies savos skaistajos tautu tērpos,  iemācījām projekta dalībniekiem deju „Balvu valsis”, ko ģimnāzijā vienmēr dejo, atklājot žetonu vakara balli. Vakara noslēgumā apmeklējām Bukarestes Gaismu šovu.

            Visas nedēļas garumā daudzveidīgas aktivitātes skolēniem bija sagatavojuši rumāņu skolēnu vecāki, kuri laipni izmitināja mūsu jauniešus savās mājās. Tika apmeklēts zoodārzs, kino, lāzerpeintbols.

            Rumānija mums visiem paliks atmiņā kā valsts ar ļoti viesmīlīgiem un smaidīgiem cilvēkiem, krāšņiem tautu tērpiem, jestrām dejām un gardām maltītēm.

Spēlējot dažādu tautu spēles, sapratām, ka dzīve ir spēle. Viss ir atkarīgs no tevis, no tavām idejām. Vajag tikai piecelties no dīvāna un doties uz priekšu. Lai arī lēni, tomēr kāpt kalnā. Lai mums izdodas!

Balvu Valsts ģimnāzijas direktore, projekta koordinatore Inese Paidere.