Rīcības nedēļa BVĢ

Kopš 2012. gada skolas no visas pasaules, tostarp gandrīz 200 skolas Latvijā, rīko dažāda veida un mēroga pasākumus, lai aicinātu sabiedrību pievērsties videi draudzīgākam dzīvesveidam. Ekoskolu Rīcības dienas šogad notika no 30. oktobra līdz 5. novembrim. Arī Balvu Valsts ģimnāzijas ekopulciņš parūpējās, lai skolasbiedriem būtu aizraujoša un izzinoša nedēļa.
Ekopulciņa jaunieši šo gadu nolēma veltīt plastmasas pudeles stāstam – kas notiek ar plastmasu pēc tās izmantošanas, kā tas ietekmē vidi, cilvēku pašu un mūsu planētu – mājas, pret kurām mēs tik bieži esam pārāk nesaudzīgi. Bet ne vienmēr tas ir apzināti, dažreiz mēs vienkārši nezinām, kādas ir sekas mūsu ikdienišķajai rīcībai. Tas ir arī Rīcības nedēļas galvenais pamatakmens – izzināt, saprast, uzņemties atbildību.
Gatavošanās tika uzsākta ar pudeļu vākšanas punkta izveidi skolas foajē, lai savāktu plastmasas pudeles, ko izmantot nedēļas garumā gan noformējumā, gan kā materiālu dažādām pārvērtībām. Pudeles tika savāktas arī no tuvējām daudzdzīvokļu mājām.
Pirmās trīs nedēļas dienas tika veltītas dažādiem stāstiem, kuros dalību ņēma visas BVĢ klases. Pirmdien skolēni nokļuva lietusmežā, otrdien koraļļu jūrā, bet trešdien Grenlandes ledājos. Sagatavotajās nodarbībās tika demonstrēti video, veiktas dažādas aktivitātes, rādītas prezentācijas un piedāvātas alternatīvas, lai mūsu ikdienā plastmasai būtu mazāka loma.
Ceturtdiena tika veltīta veselīgai ēšanai. Garajos starpbrīžos bija iespēja nobaudīt sezonālos našķus, ko ekopulciņš bija sagatavojis saviem skolasbiedriem un pārējiem skolas darbiniekiem. Dzērvenes, āboli, burkāni, ķirbji – viss tik ierasts, atrodams katrā mājā, bet cik tad daudzi no mums paņem līdzi kādu ekoloģisku našķi uz skolu, tā vietā, lai nopirktu cukura pilnu kārumu veikalā? Ar šo akciju centāmies pierādīt, ka paēdis vari būt arī no tā, ko daba mums dod dotajā brīdī.
Bet piektdiena tika veltīta gājienam pret plastmasu, kurā piedalīties varēja visi no skolas jauniešiem. Apbruņojušies ar plakātiem un skaļām balsīm, jaunieši devās balvu ielās, lai demonstrētu savu nostāju pret mūsu atkarību un bezatbildību, izmantojot plastmasu.
Visas nedēļas garumā, ikviens ekopulciņa dalībnieks ieguldīja savus spēkus un izdomu, lai radītu, pagaidām lielāko pasākumu, kopš BVĢ darbojas Ekoskolu programmā. Izdarītais pierādīja, ka mēs varam, ja vien gribam.