Loading images...

Balvu Valsts ģimnāzijas skolotāji un skolēni Erasmus+ projekta ietvaros viesojas Turcijā.

Laika posmā no 15. aprīļa līdz 20. aprīlim trīs Balvu Valsts ģimnāzijas 11.b klases skolnieces Dārija Semjonova, Laura Berne un Paula Paidere, kā arī četras skolotājas – projekta koordinatore Irīna Krivošejeva, direktores vietniece Ināra Konivale, matemātikas skolotāja Irēna Baltiņa un fizikas skolotāja Ārita Andrejeva piedalījās Erasmus + programmas 2.pamatdarbības projekta “Effective Methods for Strengthening the Learning Process in Teaching Science” īstermiņa mācību/mācīšanās/mācīšanas aktivitātēs Turcijā, Mersinā, MDTO MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI (partnerskola, Jūras profesionālā vidusskola). Mersina ir pilsēta Vidusjūras krastā Turcijas dienvidos.
Pirmdien (16.04.) notika izzinoša ekskursija skolā, matemātikas spēles skolēniem un prezentācija par Fatih projektu. Jūras profesionālā vidusskola ir mūsdienīgi aprīkota, nodrošināta ar jaunākajām tehnoloģijām, ir kuģa imitācijas telpas. Projekta Fatih ietvaros katrs kabinets ir aprīkots ar interaktīvajām tāfelēm, skolēni strādā ar planšetdatoriem, kuros ir pieejamas e-grāmatas. Papildus e-grāmatām planšetdatori ietver klases nodarbības, skaņas, animācijas un grafiku. Gan skolotājiem, gan studentiem ir ierobežota piekļuve citām tīmekļa vietnēm. Projektu pilnībā izstrādājuši turku inženieri, tajā ir ieguldīti 18 biljoni dolāru un plāno ieguldīt vēl 10 miljonus. Guvām iespēju izbaudīt turku nacionālos ēdienus, jo skolas kolektīvs šīs dienas pusdienās piedāvāja tos izgaršot. Turku virtuve ir pazīstama kā viena no labākajām pasaulē. Tā ir īpaša ar daudzveidīgām receptēm, dabīgo sastāvdaļu izmantošanu, bagāta ar smaržu un garšu buķeti, tāpēc tiek uzskatīta par vienu no trim galvenajām virtuvēm pasaulē.
To, ka izglītībai pievērš lielu uzmanību un tajā iegulda finansiālos līdzekļus, sapratām otrdien, apmeklējot Tarsus profesionālo vidusskolu un Tarsus Amerikas koledžu. Koledža dibināta 1888.gadā. Tā ir Turcijas desmit labāko skolu sarakstā pēc absolventu panākumiem visā pasaulē. Divi koledžas skolēni stāstīja par saviem veiksmīgi īstenotajiem projektiem. Tarsus profesionālajā vidusskolā mācās 500 skolēni, skola piedāvā apgūt dažādas nozares/virzienus: pārtikas, metāla un mašīnu tehnoloģijas, mēbeļu projektēšanas, elektrības un elektronikas. Skola iespaidoja ar mūsdienīgi aprīkotām laboratorijām, kurās notika meistarklases gan skolēniem, gan skolotājiem, ar siltumnīcām, kurās skolēni mācās audzēt un kopt augļus un dārzeņus, ar mēbeļu ražošanas cehu, kurā ir ražotas visas skolas mēbeles, ar krāšņu bibliotēku, gaiteņiem un klasēm.
Trešdien apmeklējām Zinātnes un Mākslas centru (Bilsem), kur aktīvi darbojāmies, izmantojot QR kodus jeb divdimensiju svītrkodus, ko plaši izmanto, lai informāciju “pārnestu” jaunākās paaudzes mobilajos telefonos vai citās mobilajās ierīcēs. Šis centrs ir sabiedriskā iestāde talantīgiem un apdāvinātiem bērniem no 8 līdz 18 gadu vecumam. Bērniem ir īpaša izglītības programma, neformālā pieeja mācībās un izglītībā. Pēcpusdienā guvām priekšstatu par Turcijas kultūru, apmeklējot Mersinas Lielo mošeju, Grieķu pareizticīgo baznīcu, Jūrniecības un arheoloģijas muzejus.
Ceturtdiena bija projekta nozīmīgākā diena, jo piedalījāmies partnerskolas ikgadējā pasākumā “Science Fair”. Zinātņu izstādē (“Science Fair”) skolēni prezentēja savus zinātniskā projekta rezultātus ziņojuma, reklāmas stenda vai modeļu veidā. Šogad apmeklētājiem tika prezentēti 20 projekti par zinātni, matemātiku un tehnoloģijām. Skolēni šos projektus veica mācību stundu laikā visa gada garumā. Šī ikgadējā izstāde ir nozīmīga, jo motivē skolēnus iepazīt zinātni, māca dalīties gan ar izstrādātajiem projektiem, gan ar idejām ar citiem skolēniem, vecākiem un cilvēkiem, kas apmeklēja izstādi. Balvu Valsts ģimnāzijas skolēni un projektā iesaistītās partnerskolas no Lietuvas, Portugāles un Itālijas arī prezentēja savās izglītības iestādēs realizētos projektus. Pēc svinīgā pasākuma aktīvi iesaistījāmies turku tradicionālajās dejās un sportiskajās aktivitātēs. Dienas izskaņā skolēniem notika aizraujoša nodarbība robotikā.
Noslēguma dienā, 20.aprīlī, apmeklējām mūsdienīgu Tehnoparku. Turcijas Tehnoloģiju attīstības fonds ir Turcijas pirmā publiskā un privātā sektora finansētās programmas vadītājs, lai atbalstītu privātā sektora pētniecības un attīstības, un tehnoloģiju inovāciju projektus. Mēs iepazināmies ar vienu no projektiem – dronu, kas var pacelt gaisā līdz 68 kilogramiem. Nākotnē šādus dronus plāno izmantot preču transportēšanai.
Atvadu vakariņās saņēmām medaļas par dalību “Science Fair” un sertifikātus par dalību īstermiņa mācību aktivitātēs. Patīkami bija vērot skolēnu laimīgās sejas, jo viņi ieguva jaunus iespaidus, zināšanas un draugus. Bija grūti atvadīties no kolēģiem, ar kuriem sadarbojamies un esam sadraudzējušies šo divu gadu garumā, jo šī bija pēdējā īstermiņa mācību aktivitāte projekta ietvaros. Turcijā guvām pozitīvas emocijas, patīkamus iespaidus, izbaudījām turku viesmīlību, šīs zemes krāšņumu, iepazinām kultūru, tradīcijas un bijām kopā ar atvērtiem, komunikabliem cilvēkiem.

Irīna Krivošejeva,
Balvu Valsts ģimnāzijas angļu valodas skolotāja,
projekta koordinatore