Novada vēsturi izzinošs pārgājiens

2018.gada 19.un 20.septembrī Balvu Valsts ģimnāzijas 10b. klase devās divu dienu pārgājienā iepazīt gan Viļakas novada vēsturi, gan iepazīties savstarpēji, jo puse skolēnu ir beiguši dažādas Latvijas skolas, bet tagad ir izvēlējušies turpināt mācības mūsu skolā.
Viļakas Romas katoļu baznīcā mūs sagaidīja priesteris Guntars Skutelis, kurš mazliet atgādināja pilsētas vēstures nozīmīgākos datumus, šad tad pajautājot mūsu klases audzinātājai Irēnai (viņa ir vēstures skolotāja, novada vēstures pētniece), vai viņš nekļūdās gadu skaitļos. Priesteris iepazīstināja arī ar baznīcas iekārtojumu: kādi galvenie altāri, kuriem svētajiem tie veltīti, kāpēc baznīcā atrodas svečturis ar latvju zīmēm, kas to dāvinājis. Uzzinājām, ka to iededz misēs, kas veltītas Latvijas vēsturei nozīmīgajos datumos: 11. novembrī, 18.novembrī, 4.maijā.
Neogotiskās baznīcas torņu augstums ir 46 m, arī mums bija iespēja uzkāpt apmēram 32 m augstumā, ieklausīties zvana skaņās, palūkoties no augstuma uz tuvāko apkārtni.
Viens no pārgājiena nākamajiem lielākajiem vēstures objektiem bija ebreju genocīda upuru piemiņas vietas apmeklēšana, kas atrodas apmēram 2 km attālumā no pilsētas. Skolotāja jau iepriekš bija parādījusi vietu, kur Viļakā līdz ebreju iznīcināšanai bija ebreju lūgšanu nams- sinagoga. Nacisti 1941.gada 11.augustā nošāva apmēram 500 ebrejus. Skolotāja ieteica mums sakopt šo piemiņas vietu, atgādinot, ka vēsture jāzina, jāizprot, ka, mācoties Viļakas vidusskolā, viņas klase devās šo piemiņas vietas sakopt. Piemiņai iededzinājām divas svecītes.
Mācoties Latvijas vēsturi, mēs zinām, ka laika posmu no 1918. līdz 1920.gadam dēvē par Brīvības cīņu posmu, jo jaunizveidotā Latvijas valsts bija jāizcīna un jāaizstāv sīvās cīņās. Šo kauju piemiņai ir uzcelti daudzi jo daudzi pieminekļi, piemēram, tautā sauktais Staņislava piemineklis Balvos. Mēs apmeklējām pieminekli Viļakas laukos kritušajiem karavīriem Brīvības cīņu laikā Jaškovas kapos, kas atklāts 1935.gada septembrī, atkal atjaunots 1990.gadā, kur ik gadu 11.novembrī lāpu gājienā jaunieši dodas pieminēt šos 44 karavīrus, kas ir te apbedīti.
Jau vēlā pēcpusdienā nokļuvām mūsu atpūtas vietā, kur nakšņojām. Pēc kārtīgas izstaigāšanās garšoja viss, kas bija sarūpēts: tomāti, salāti, šašliks, ugunskurā cepti kartupeļi. Ikviens no skolēniem aktīvi iesaistījās, lai viss būtu saklāts, sakārtots, jo gribējās gan paspēlēt futbolu, gan volejbolu, gan „Monopolu”, gan parunāties vienam ar otru, gan visiem kopā.
Otrā dienā pēc brokastīm (tēja, karstas siera maizītes, ceptas desiņas) atkal varējām doties atpakaļceļā uz Viļaku, lai ar autobusu nokļūtu Balvos. Vēl redzējām, ka pilsētā nesen ir atklāta jauna strūklaka, ka pilsētas simbols ir ezis.
Bijām mazliet noguruši, mazliet par maz gulējuši, taču uzzinājām daudz jaunu vēstures faktu, iepazinām viens otru. Pārgājiens noteikti bija izdevies.
Arī BVĢ akcijas “Labie darbi Latvijai” ietvaros 10b. klase veica labo darbu: tika sakopta ebreju genocīda upuru piemiņas vieta Viļakā.